Jakie są obowiązki kierowcy, który wjeżdża w strefę zamieszkania? Czy ma on tam jakieś uprawnienia?
Początek i koniec strefy zamieszkania wyznaczają charakterystyczne, szerokie znaki przedstawiające domek, samochód, pieszego oraz osobę grającą w piłkę. Znak ten dobrze oddaje sedno przekazu - strefa zamieszkania to obszar, który wyznacza się zwykle na miejskich osiedlach w celu zwiększenia bezpieczeństwa ich mieszkańców. Strefa ogranicza prawa kierowców, dając jednocześnie pieszym dużą swobodę ruchu.
Strefa zamieszkania jest w zasadzie rodzajem enklawy, w której pieszy ma zawsze pierwszeństwo i może korzystać z całej szerokości drogi. Oznacza to, że pieszy ma prawo do spacerowania środkiem jezdni, a kierowcy muszą się do tego dostosować. W przeciwieństwie do innych terenów w strefie zamieszkania dzieci poniżej 7 roku życia mogą korzystać z drogi bez opieki osoby starszej.
Zmotoryzowanym kłopoty może sprawiać newralgiczna kwestia parkowania. W strefie tego rodzaju postój możliwy jest tylko w wyznaczonych miejscach. Parkowanie w nieodpowiednim miejscu może skończyć się nałożeniem blokady na koła lub nawet odholowaniem na koszt właściciela.
Strefa zamieszkania ogranicza dozwoloną prędkość do 20 km/h, przy czym na jezdni można spodziewać się wielu progów zwalniających. Warto też pamiętać, że wyjeżdżając ze strefy kierowca występuje w roli włączającego się do ruchu, co oznacza konieczność ustąpienia pierwszeństwa innym użytkownikom drogi.
Źródło: korkowo.pl
ll/moto.wp.pl