Trwa ładowanie...
d18tafa
25-03-2015 15:20

Śląskie/ W automatach ŚKUP będzie można kupić tyskie bilety

d18tafa
d18tafa

Bilety komunikacji miejskiej obowiązujące w Tychach i okolicach tego miasta będzie można kupić w automatach Śląskiej Karty Usług Publicznych na terenie całej aglomeracji katowickiej. To efekt porozumienia dwóch organizatorów komunikacji w regionie.

Śląska Karta Usług Publicznych (ŚKUP) to projekt największego organizatora komunikacji miejskiej w aglomeracji katowickiej - Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP). Obok Związku w różnym zakresie w projekcie ŚKUP uczestniczą samorządy miast regionu.

Karta będzie służyła jako elektroniczny bilet komunikacji miejskiej KZK GOP, a także jako metoda płatności za parkowanie czy inne usługi publiczne oraz nośnik podpisu elektronicznego. W obsługujących ŚKUP automatach (możliwe ma być tam m.in. doładowywanie kart) sprzedawane są już teraz papierowe bilety jednorazowe KZK GOP.

Mimo, że w Tychach obowiązują bilety tamtejszego Miejskiego Zarządu Komunikacji (MZK), a do miasta docierają tylko dwie linie, w których ważne są bilety KZK GOP (688 i 788), stanęły tam już pierwsze cztery automaty ŚKUP, a wkrótce mają pojawić się kolejne dwa. W każdym z nich, prócz biletów KZK GOP, będzie można kupić bilety jednorazowe MZK Tychy.

d18tafa

Jak przekazało w środę biuro prasowe tyskiego magistratu, to nie jedyny efekt umowy zawartej przez obu organizatorów komunikacji. Od połowy kwietnia bilety MZK będą dostępne w każdym z rozmieszczonych na terenie całej aglomeracji katowickiej 83 automatów ŚKUP, a w przyszłości w kolejnych 26 takich urządzeniach. To udogodnienie dla osób podróżujących między Tychami, a innymi miastami, jak Katowice, Gliwice czy Ruda Śląska.

"Zależało nam na tym, by pasażerowie z Tychów odwiedzający jedną z pozostałych 20 gmin uczestniczących w projekcie ŚKUP mieli możliwość kupienia biletu powrotnego do Tychów całodobowo i w weekendy, bez konieczności zastanawiania się np. czy kiosk obok naszego przystanku będzie otwarty czy też nie" - wskazał dyrektor MZK Tychy Andrzej Ochman.

Możliwość zakupu biletów jednorazowych to na razie główna funkcjonalność automatów ŚKUP (można w nich płacić gotówką lub kartą płatniczą; również zbliżeniowo). Sam współfinansowany z unijnych środków projekt Karty jest drastycznie opóźniony. Pierwotnie jej system miał zacząć funkcjonować wiosną 2013 r. Według ostatnich oficjalnych informacji powinien ruszyć około połowy tego roku.

Umowę na dostarczenie i wdrożenie Śląskiej Karty Usług Publicznych podpisano z konsorcjum Asseco Poland i BRE Banku 9 stycznia 2012 r. Przewidziano w niej 16-miesięczny termin realizacji. Wykonawca tłumaczył wcześniejsze opóźnienia głównie czynnikami zewnętrznymi. KZK GOP informował o naliczaniu kar.

d18tafa

W ostatnich miesiącach Związek przekonywał, że choć część infrastrukturalną projektu niemal zbudowano, pojawiały się problemy z działaniem części informatycznej. Odnosząc się do zarzutów, że rozwiązanie już z chwilą uruchomienia będzie przestarzałe, przedstawiciele KZK GOP sygnalizowali, że po rozpowszechnieniu funkcjonalności ŚKUP wśród mieszkańców rozważane ma być np. jej kodowanie na specjalnych modułach w smartfonach.

Pierwotnie szacowana wartość projektu ŚKUP to 189,6 mln zł (wdrożenie systemu i utrzymanie go przez 65 miesięcy). Dofinansowaniem z UE objęte jest samo wdrożenie systemu (szacunkowo 149,3 mln zł). Przewidziana kwota unijnego wsparcia ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013 to 97,8 mln zł. Według KZK GOP ostateczny koszt może być nieco niższy od tych wartości.

d18tafa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18tafa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj