Trwa ładowanie...
d37ayr7

Skuterem nadal będzie można jeździć bez prawa jazdy

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skuterem nadal będzie można jeździć bez prawa jazdy
(PAP/Marcin Bielecki)
d37ayr7

Przepisy, które wchodzą w życie 19 stycznia 2013 roku, wprowadzają nowe kategorie prawa jazdy. Wśród nich znajduje się kategoria AM, która zastępuje kartę motorowerową. Część kierowców, nadal będzie mogła jeździć skuterami beż żadnego dokumentu.

Nowa kategoria AM uprawnia do jazdy motorowerem (dwu- lub trzykołowym), którego silnik ma pojemność nie przekraczającą 50 cm3, jego moc to maksymalnie 4 kW, a prędkość maksymalna pojazdu wynosi nie więcej, niż 45 km/h. Ta sama kategoria uprawnia również do poruszania się lekkim quadem, którego masa nie przekracza 350 kg, a prędkość maksymalna 45 km/h. Do tej pory kartę motorowerową mogła otrzymać osoba w wieku od 13 do 18 lat, natomiast uzyskanie prawa jazdy kategorii AM będzie możliwe dopiero przez 14-latków.

Kolejną, bardzo ważną zmianą, są uprawnienia dla osób, które ukończyły 18 lat. Zgodnie ze starymi przepisami, osoby dorosłe mogły jeździć motorowerami bez uzyskiwania specjalnych uprawnień. Teraz ma się to zmienić. Nawet od pełnoletnich będzie wymagane prawo jazdy kategorii AM lub jakiejkolwiek innej na motocykl lub samochód (A, A1, A2, B lub B1). Ma to wyeliminować kierowców, którzy nie znają przepisów ruchu drogowego. Okazuje się jednak, że sytuacja nie zmieni się tak szybko.

 (fot. PAP/Łukasz Ogrodowczyk)

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", osoby, które skończyły 18 lat przed wprowadzeniem nowych przepisów (czyli przed 19 stycznia 2013 roku), nadal będą mogły jeździć bez prawa jazdy. Wynika to z tego, że kierowcy, którzy osiągnęli pełnoletność przed tą datą utrzymują dawne przywileje na zasadzie praw nabytych. Nie muszą posiadać prawa jazdy kategorii AM, nie są też od nich wymagane uprawnienia jakiejkolwiek innej kategorii.

d37ayr7

Zmiany objęły też inne kategorie motocyklowe. A1 będzie uprawnieniem pierwszego stopnia do jazdy na motocyklu dla osób powyżej 16 roku życia. Po uzyskaniu takiego prawa jazdy będą mogły one kierować motocyklami o pojemności poniżej 125 cm3, mocy poniżej 11 kW (15 KM) i stosunku masy do mocy poniżej 0,1 kW/kg. Szersze uprawnienia do jazdy na motocyklu pojawią się po ukończeniu 18 roku życia. Nowa kategoria A2 przewiduje prawo do poruszania się jednośladem o mocy poniżej 35 kW (48 KM) i stosunku mocy do masy poniżej 0,2 kW/kg oraz trójkołowcem o mocy poniżej 15 kW (20 KM). Prawo jazdy kategorii A, która uprawnia do jazdy wszystkimi motocyklami, będą mogły uzyskać osoby powyżej 24 roku życia. Wcześniej takie uprawnienia będzie mógł uzyskać kierowca, który od co najmniej 2 lat legitymuje się prawem jazdy kategorii A2.

sj, moto.wp.pl

sj/mw/sj

Skutery w atrakcyjnych cenach! Sprawdź oferty!

d37ayr7

Podziel się opinią

Share

d37ayr7

d37ayr7