Trwa ładowanie...

Skoda Octavia RS i Scout po liftingu, czyli kosmetyczne zmiany wersji do zadań sepcjalnych

Skoda Octavia niedawno przeszła lifting i zmiany w wyglądzie oraz wyposażeniu od razu objęły nie tylko standardowy model, ale też dwie wersje "specjalne", czyli sportowego RS-a i uterenowionego Scouta.

Skoda Octavia RS i Scout po liftingu, czyli kosmetyczne zmiany wersji do zadań sepcjalnychŹródło: WP.PL, fot: Szymon Jasina
d2joget
d2joget

Skoda Octavia to niekwestionowany bestseller – najpopularniejszy model czeskiej marki, a w Polsce lider sprzedaży. Oczywiście zdecydowaną większość stanowi standardowa odmiana oferowana z całą gamą silników benzynowych i wysokoprężnych oraz w różnych wersjach wyposażeniowych. Jednak również modele RS i Scout mają swoich zwolenników. Na torze testowym w Pachfurth w Austrii miałem okazję przekonać się o ich możliwościach.

W obu przypadkach* zmiany w tych "specjalnych" odmianach nie odbiegają od nowości standardowego modelu.* Jeśli chodzi o wygląd, to największa zmiana objęła przednie światła, które teraz zostały podzielone na dwie części. Jest to zabieg, który jest dość kontrowersyjny, ale taki miał być – Octavia ma się teraz wyróżniać i trzeba przyznać, że tak się dzieje.

Najważniejszą nowością we wnętrzu jest natomiast nowy topowy system multimedialny Columbus z ekranem o przekątnej 9,2 cala. Urządzenie trafiło ostatnio również do liftingowanego Volkswagena Golfa i wygląda zupełnie inaczej niż starsze rozwiązania. Obok wyświetlacza umieszczono panel dotykowy, który zastąpił pokrętła i fizyczne przyciski. Całość wygląda lepiej, ale niestety jest mniej wygodna w obsłudze. Sam ekran nie tylko jest większy, ale ma też dużo lepszą jakość obrazu.

d2joget

To są zmiany, które objęły wszystkie wersje Skody Octavii. A jakie nowości spotkamy w sportowym RS-ie? Przede wszystkim teraz standardowo oferuje on 230 KM (o 10 więcej niż poprzednio), a niedługo do oferty dołączy jeszcze mocniejsza odmiana o mocy 245 KM. To dotyczy wersji benzynowej, która w nadwoziu liftback zapewnia przyspieszenie do 100 km/h w 6,7 s i prędkość maksymalną 250 km/h. Wysokoprężna alternatywa nie uległa zmianie i nadal produkuje 184 KM, a do 100 km/h przyspiesza w 7,9 s.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Szymon Jasina

Tak jak poprzednio RS otrzymał obniżone o 15 mm zawieszenie, ale w celu poprawienia właściwości jezdnych rozstaw tylnych kół jest o 30 mm większy niż do tej pory. Standardowo Skoda Octavia RS oferowana jest z napędem na przednią oś, ale odmiana wysokoprężna posiada też wersję 4x4.

Na krótkim torze testowym mogłem sprawdzić różnice pomiędzy tymi wersjami napędowymi. Po dodatkowym wzmocnieniu benzyniaka pogłębiło się wrażenie, że mimo bardziej sportowego zawieszenia od standardowego modelu, wysokoprężny RS to po prostu mocny diesel, który zdecydowanie ustępuje możliwościom wersji zasilanej benzyną. 46 KM różnicy to sporo.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Szymon Jasina

W przypadku modelu z TDI pod maską zaletą okazał się napęd na cztery koła, który pozwala zdecydowanie skuteczniej przenieść moment obrotowy na asfalt przy wyjściu z zakrętu. Jednak po pierwszym pozytywnym wrażeniu zdecydowanie ustępuje odmianie 230-konnej, która oferuje dużo lepsze przyspieszenie. Odmiana wysokoprężna ma też jedną typową dla siebie wadę – silnik Diesla jest zauważalnie cięższy, co przekłada się na prędkość pokonywanych zakrętów.

d2joget

Jeśli chodzi o przyspieszenie, to warto wspomnieć, że Skoda Octavia RS posiada system launch control, który pozwala ruszyć tak szybko, jak się da. Przynajmniej w teorii, gdyż w przednionapędowym aucie i tak występuje poślizg przednich kół, który elektronika stara się ograniczyć do minimum.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Szymon Jasina

Może się wydawać, że sportowa Skoda Octavia to dziwny pomysł. W końcu auta czeskiej marki raczej nie kojarzą się z osiągami, a przede wszystkim ze wzorowymi zaletami praktycznymi. Jednak Octavia RS jest świetnym dowodem na to, że wielu kierowców chce szybkiego auta, które zarazem jest wyjątkowo przestronne i praktyczne. Odmiana RS odpowiada za 13 proc. sprzedaży najchętniej kupowanego modelu Skody.

d2joget

Scout jest mniej popularny (6 proc. sprzedaży Octavii), ale też ma niezaprzeczalne zalety. Co prawda nie wygląda tak modnie jak SUV, ale oferuje nie najgorsze możliwości poza asfaltem, a do tego ma pojemne nadwozie samochodu kombi.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Szymon Jasina

Do sprawdzenia możliwości tego modelu posłużył tor terenowy. Oczywiście nie była to trasa godna rasowych terenówek, ale pozwalała przekonać się o zaletach zwiększonego prześwitu. Oczywiście samochody tego typu nie są wykorzystywane przez wielbicieli off-roadu, a raczej przez amatorów w kwestii jazdy poza utwardzonymi szlakami. I takim osobom z pomocą przychodzi elektronika.

d2joget

System pomagający przy ruszaniu pod górę to oczywistość w takim aucie, ale Skoda Octavia Scout posiada też rozwiązanie ułatwiające zjazd ze wzniesienia – również na luźnej nawierzchni. Po aktywacji tego systemu samochód sam hamuje i bezpiecznie stacza się na dół, a kierowcy pozostaje utrzymanie kierunku jazdy.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Szymon Jasina

Odmiana Scout standardowo wyposażona jest w napęd na cztery koła, a także osłony podwozia i pakiet stylistyczny zmieniający wygląd zderzaków oraz dodający czarną listwę dookoła nadwozia.

Zarówno Skoda Octavia RS jak i Scout to mocniejsze i lepiej wyposażone wersje. Oznacza to, że nie są to najtańsze modele. Ceny modelu sportowego rozpoczynają się od 115 560 zł (liftback z 230-konnym silnikiem benzynowym), natomiast uterenowionego kombi od 121 100 zł.

d2joget
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2joget
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj