Trwa ładowanie...
d21jsbc
d21jsbc

ŚDM/ Pobór opłat na A4 Katowice-Kraków w czasie ŚDM zawieszony dwukrotnie(aktl.)

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d21jsbc

W 11 akapicie dochodzi wypowiedź ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka

03.08. Katowice (PAP) - W czasie Światowych Dni Młodzieży pobór opłat na płatnym odcinku autostrady A4 Katowice-Kraków zawieszono dwukrotnie - podał koncesjonariusz tego odcinka, spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM). Po zakończeniu ŚDM na autostradę wracają też remonty.

Porozumienie pozwalające SAM zawieszać pobór opłat w czasie ŚDM przedstawiciele SAM oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa podpisali na początku lipca. W komunikacie spółki z tego okresu znalazło się sformułowanie dotyczące "możliwości całkowitego zawieszania poboru opłat za przejazd w wypadku szczególnie wysokiego natężenia ruchu".

d21jsbc

Według wtorkowej informacji SAM Światowe Dni Młodzieży nie przyniosły jednak spodziewanych dużych utrudnień w ruchu na A4 Katowice-Kraków. Na mocy porozumienia z resortem infrastruktury koncesjonariusz zawieszał pobór opłat za przejazd tylko dwukrotnie, w sumie na czas ok. 3 godzin.

"Priorytetem podczas ŚDM były dla nas bezpieczeństwo i komfort podróżowania naszą autostradą. Dlatego też dwukrotnie zadecydowaliśmy o zawieszeniu poboru opłat za przejazd: 28 lipca, aby rozładować zator, jaki powstał w konsekwencji zamknięcia autostrady na czas przejazdu Kolumny Papieskiej do Częstochowy oraz 31 lipca, w związku ze skumulowaniem wyjazdów pielgrzymów z Krakowa" - zaznaczył rzecznik SAM Rafał Czechowski.

Podkreślił, że w obu sytuacjach nie było konieczności podnoszenia szlabanów na dłużej niż półtorej godziny, żeby przywrócić całkowitą płynność przejazdu.

28 lipca br. opłaty za przejazd zawieszono na placu poboru opłat w Balicach, w kierunku Katowic, od godz. 8.30 do 9.30 oraz na placu poboru opłat w Mysłowicach, w kierunku Katowic, od godz. 8.45 do 9.45.

d21jsbc

31 lipca koncesjonariusz zawiesił pobór opłat na placu poboru opłat w Balicach, w kierunku Katowic, od godz. 19.45 do 21.30 oraz na placu poboru opłat w Mysłowicach, w kierunku Katowic, od godz. 19.45 do 21.30.

W związku z przejazdem kolumny papieskiej autostradę A4 Katowice-Kraków zamykano: 28 lipca br. - w kierunku Katowic, od godziny 7.20 do 8.30 (papież Franciszek jechał wówczas z Krakowa do Częstochowy) oraz 29 lipca br. - w kierunku Krakowa, od godziny 11.00 do 12.05 (papież wracał wtedy do Krakowa z Oświęcimia.

Zgodnie z danymi spółki natężenie ruchu na koncesyjnym odcinku autostrady A4 pomiędzy 25 a 31 lipca br. zmalało o 15 proc. w stosunku do tygodnia poprzedzającego Światowe Dni Młodzieży i wyniosło średnio ok. 41 tys. pojazdów na dobę.

Zgodnie z wcześniejszym porozumieniem z resortem infrastruktury Stalexport Autostrada Małopolska nie uzyska rekompensaty za opłaty, których nie pobrał od kierowców. Symetrycznie, ministerstwo nie będzie wnosić roszczeń w związku z uszczupleniem wpływów do Skarbu Państwa.

d21jsbc

"Komunikacja w czasie Światowych Dni Młodzieży przebiegała sprawnie i bez większych zakłóceń. Oczywiście, jak w przypadku każdej imprezy masowej, zdarzały się sytuacje nieprzewidziane, jednak służby stanęły na wysokości zadania. Konieczne było np. wcześniej niż planowano wyłączenie z ruchu niektórych dróg na czas przejazdu kolumny papieskiej. Z obsługą dużo większych niż zazwyczaj grup podróżnych poradziły sobie spółki kolejowe. Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w bezpieczną i sprawną organizację tak dużej imprezy(...)" - powiedział w rozmowie z PAP minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Po zakończeniu ŚDM koncesjonariusz autostrady A4 zapowiedział wznowienie od wtorku prac związanych z wymianą nawierzchni odcinków autostrady A4 Katowice-Kraków - wstrzymanych na czas tego wydarzenia. Od 2 sierpnia br. miała ruszyć wymiana nawierzchni na odcinku pomiędzy węzłami Jeleń i Balin, na jezdni w kierunku Katowic, od km 362 do km 369.

Wymianę nawierzchni na obu jezdniach autostrady A4 Katowice-Kraków, na odcinkach modernizowanych ok. 10 lat temu, spółka rozpoczęła w maju br. Prace prowadzone są w trybie, który pozwala na minimalizowanie utrudnień w ruchu i zachowanie dwóch pasów ruchu dla każdego kierunku jazdy.

W latach 2016 i 2017 wymieniona ma zostać nawierzchnia na odcinkach A4 Katowice-Kraków liczących łącznie ok. 60 km.

d21jsbc

Podziel się opinią

Share

d21jsbc

d21jsbc