Trwa ładowanie...

Samorządy chcą oszczędzać na ekranach akustycznych

Samorządy chcą oszczędzać na ekranach akustycznychŹródło: GDDKiA
d2xpbn2
d2xpbn2

Co w Polsce spowalnia proces budowania dróg? Zdaniem części samorządowców konieczność dbania o ciszę przy drogach. Powstaje propozycja zmian przepisów, która ograniczy stosowanie ekranów dźwiękochłonnych, a to z kolei zmniejszy koszty ponoszone podczas budowy dróg.

(fot. GDDKiA)
Źródło: (fot. GDDKiA)

Już w przyszłym miesiącu samorządowcy opracują koncepcję zmian, które mają ułatwić inwestowanie. Jeśli jednak zostaną one zaaprobowane przez ministerstwo Ochrony Środowiska i wejdą w życie, za nowe drogi zapłacimy zmniejszeniem komfortu. Jak powiedział Dziennikowi Gazeta Prawna Roman Ciepiela, wicemarszałek Małopolski i przewodniczący Związku Województw RP, w propozycji zmian chodzi przede wszystkim o podniesienie obowiązujących norm dopuszczalnego hałasu. Obecnie w ciągu dnia wynoszą one do 60 dB, a na terenie centrum miast zamieszkałych przez więcej niż 100 tys. osób 65 dB. Pierwszy z tych limitów może być zmieniony, ponieważ unijne przepisy zalecają ograniczenie hałasu do 65 dB niezależnie od miejsca pomiaru.

Podniesienie limitu dopuszczalnego hałasu przyniosłoby samorządom spore oszczędności, ponieważ budowa ekranów akustycznych jest droga. W ubiegłorocznym przetargu na budowę ekranów akustycznych wzdłuż al. Włókniarzy w Łodzi wyłoniono wykonawcę, który koszt inwestycji w przeliczeniu na kilometr wycenił na 6,4 mln zł.

Pomysł samorządowców pozwoliłby na znaczne oszczędności, których kosztem byłby jednak nasz komfort. Ciekawe tylko, jaka część z uzyskanych w ten sposób rezerw finansowych trafiałaby do budżetów przeznaczonych na budowę i remont dróg?

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

tb/

d2xpbn2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xpbn2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj