Trwa ładowanie...
ycipk-3jpcs1

Samorządy chcą oszczędzać na ekranach akustycznych

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Samorządy chcą oszczędzać na ekranach akustycznych
(GDDKiA)
ycipk-3jpcs1

Co w Polsce spowalnia proces budowania dróg? Zdaniem części samorządowców konieczność dbania o ciszę przy drogach. Powstaje propozycja zmian przepisów, która ograniczy stosowanie ekranów dźwiękochłonnych, a to z kolei zmniejszy koszty ponoszone podczas budowy dróg.

(fot. GDDKiA)
Podziel się

Już w przyszłym miesiącu samorządowcy opracują koncepcję zmian, które mają ułatwić inwestowanie. Jeśli jednak zostaną one zaaprobowane przez ministerstwo Ochrony Środowiska i wejdą w życie, za nowe drogi zapłacimy zmniejszeniem komfortu. Jak powiedział Dziennikowi Gazeta Prawna Roman Ciepiela, wicemarszałek Małopolski i przewodniczący Związku Województw RP, w propozycji zmian chodzi przede wszystkim o podniesienie obowiązujących norm dopuszczalnego hałasu. Obecnie w ciągu dnia wynoszą one do 60 dB, a na terenie centrum miast zamieszkałych przez więcej niż 100 tys. osób 65 dB. Pierwszy z tych limitów może być zmieniony, ponieważ unijne przepisy zalecają ograniczenie hałasu do 65 dB niezależnie od miejsca pomiaru.

ycipk-3jpcs1

Podniesienie limitu dopuszczalnego hałasu przyniosłoby samorządom spore oszczędności, ponieważ budowa ekranów akustycznych jest droga. W ubiegłorocznym przetargu na budowę ekranów akustycznych wzdłuż al. Włókniarzy w Łodzi wyłoniono wykonawcę, który koszt inwestycji w przeliczeniu na kilometr wycenił na 6,4 mln zł.

Pomysł samorządowców pozwoliłby na znaczne oszczędności, których kosztem byłby jednak nasz komfort. Ciekawe tylko, jaka część z uzyskanych w ten sposób rezerw finansowych trafiałaby do budżetów przeznaczonych na budowę i remont dróg?

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

tb/

ycipk-3jpcs1
Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3jpcs1

ycipk-3jpcs1
ycipk-3jpcs1