Trwa ładowanie...

Samochody zużywają 25 proc. paliwa więcej niż twierdzą producenci

W rzeczywistych warunkach drogowych samochody zużywają około jedną czwartą paliwa więcej niż twierdzą producenci. Identycznie wygląda to w przypadku emisji zanieczyszczeń.

Samochody zużywają 25 proc. paliwa więcej niż twierdzą producenciŹródło: WP.PL
d42rjeo
d42rjeo

W Internecie opublikowano polskie wyniki indeksu EQUA, który przedstawia zużycie paliwa oraz emisję dwutlenku węgla i tlenków azotu. W testach sprawdzono ponad 60 tys. egzemplarzy samochód ponad tysiąca różnych marek i typów.

Wyniki badania pokazują, że średnio samochody zużywają o 25 proc. więcej paliwa niż podają producenci, ale niektóre pojazdy zużywają go nawet o 40 proc. więcej.

Twórcą badania jest ośrodek analityczny Emissions Analytics, który każdego roku testuje setki nowych samochodów. Testy tego ośrodka od wewnętrznych testów producentów samochodów różnią się tym, że testowanie odbywa się w rzeczywistych warunkach drogowych i obejmują nawet 90 proc. pojazdów dostępnych na rynku.

Jak można przeczytać na stronie EQUA – producenci samochodów przeprowadzają badania w laboratorium i zajmuje ono niecałe 20 minut. W dodatku testuje się je przy niskich prędkościach, niskich przyspieszeniach i bez nachyleń, co nie oddaje rzeczywistych warunków panujących na drodze.

Różnica pomiędzy tym co deklarują producenci, a rzeczywistym spalaniem powiększa się co roku.

Cały raport można znaleźć na stronie internetowejEQUA.

d42rjeo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42rjeo
Więcej tematów