Trwa ładowanie...

Sądy rzadziej odbierają prawo jazdy, ale są bezwzględne dla recydywistów

Od 2010 roku sądy odbierają coraz mniej uprawnień do kierowania pojazdami. Jeszcze 10 lat temu dokonano tego ponad 140 tys. razy, obecnie – mniej niż 50 tys. Dalej jednak co trzeci były kierowca jest przyłapany na prowadzeniu pojazdu.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Sądy rzadziej odbierają prawo jazdy, ale są bezwzględne dla recydywistówŹródło: WP.PL, fot: Tomasz Budzik
d3xvvwh
d3xvvwh

Przed 2010 rokiem sądy odbierały uprawnienia do poruszania się autem w 35 proc. spraw – donosi gazetaprawna.pl. Sądy ochoczo wykorzystywały ten środek, najprawdopodobniej nie zdając sobie sprawy z surowości karty – twierdzi ekspert z Polskiego Towarzystwa Kierowców. W wielu przypadkach zawodowi kierowcy tracili możliwość zarobku.

Odsetek tak surowych kar z roku na rok malał, by w 2017 wynieść zaledwie 5 proc. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, ogólna liczba spraw w których sądy mogą, ale nie muszą zatrzymywać praw jazdy (to np. nieumyślne spowodowanie wypadku), pozostaje na podobnym poziomie.

Spadki można też zauważyć w sprawach, w których sąd nie ma innego wyjścia niż odebranie uprawnienia. W zaledwie 5 lat liczba zakazów prowadzenia spadła z 91 tys. przypadków do ok. 39 tys. ukaranych.

Interesująco prezentują się również wyniki osób prowadzących auto pomimo odebrania praw jazdy. Od czerwca 2017 roku grozi za to już nie 3, a 5 lat więzienia. Jeszcze dekadę temu co dziesiąty kierowca był wyłapywany przez policję, obecnie już co trzeci.

d3xvvwh

Niestety, w tych wynikach nie można uwzględnić kierowców, którzy nie zostali zatrzymani. Sędzia z Sądu Rejonowego w Tarnowie, Andrzej Skowron, przyznaje, że przypadki zatrzymania kierowców pozbawionych uprawnień mają miejsce przy okazji innych wykroczeń, np. przekroczenia prędkości.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3xvvwh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xvvwh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj