Trwa ładowanie...
d2pghtk

Rząd chce zabrać fotoradary straży miejskiej i gminnej

d2pghtk
d2pghtk

Projekt nowelizacji Kodeksu drogowego zakłada, że fotoradary należące do samorządów zostaną przekazane Inspekcji Transportu Drogowego. Eksperci twierdzą jednak, że jedynie 10-20 proc. z nich nadaje się do użytku, a to oznacza, że liczba przenośnych fotoradarów na polskich drogach mocno się zmniejszy.

Urządzenia stosowane przez straże miejskie i gminne budzą wiele kontrowersji. Często są źle ustawione, a ich mobilność oznacza, że kierowcom trudniej uniknąć mandatu. Co więcej, wątpliwości budzi też powód, dla którego samorządy kupują fotoradary. Nierzadko zamiast ustawić urządzenie w niebezpiecznym miejscu, strażnicy decydują się na punkt, w którym uda wystawić się najwięcej mandatów. Wszystko to, ponieważ przenośne fotoradary nie są używane do poprawy bezpieczeństwa, a głównie do podreperowania budżetu gminy.

Ja informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, samorządowcy bronią się, że ich urządzenia są bardziej skuteczne, gdyż w przypadku ITD na 2,5 mln zdjęć tylko 772 tys. skutkowało wezwaniem do zapłacenia mandatu. Jednak zdecydowanie bardziej negatywny obraz fotoradarów wykorzystywanych przez straże miejskie i gminne oznacza, że przekazanie ich do ITD może być pozytywnie przyjęte przez wyborców, a to na pewno zachęci rządzących do zmiany przepisów.

Pozostaje pytanie co stanie się dalej z fotoradarami zabranymi gminom. Teoretycznie powinny być dalej wykorzystywane przez ITD, jednak sytuacja może wyglądać inaczej. Często urządzenia te wymagają drogiej renowacji i nie są kompatybilne z powstającym Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. To oznacza, że nawet 80-90 proc. przejętych fotoradarów może nie nadawać się do dalszego użytkowania, a to oznacza, że zupełnie znikną z polskich dróg.

(źródło: Dziennik Gazeta Prawna)

d2pghtk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pghtk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj