Trwa ładowanie...
d2p7mpe
d2p7mpe
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rusza budowa 40-kilometrowego odcinka A1

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2p7mpe

Rusza budowa 40-kilometrowego odcinka autostrady A1 między Strykowem a Tuszynem (woj. łódzkie). Podpisano ostatnią, trzecią umowę na jego budowę - poinformował rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA Maciej Zalewski.

Umowę na zaprojektowanie i zbudowanie odcinka A1 od Strykowa do Tuszyna podpisano w grudniu 2010 r. Zakończenie prac planowano początkowo na drugą połowę 2013 r., ale budowa opóźniła się o 10 miesięcy w związku z koniecznością wprowadzenia zmian do założeń projektowych.

Na początku 2014 roku wydano ostatnie zezwolenia na budowę. Konsorcjum Polimeksu-Mostostalu, Dobrastav i MSF miało wybudować tę drogę za 1,158 mld zł. Jednak jeszcze w styczniu 2014 r. GDDKiA zerwała z firmami umowy, a w lutym ogłosiła kolejny przetarg. Aby zwiększyć zainteresowanie inwestycją, trasę podzielono na trzy fragmenty.

d2p7mpe

Zalewski przypomniał, że do tej pory podpisano umowy dotyczące budowy dwóch odcinków: od węzła Łódź-Północ do węzła Brzeziny oraz od węzła Romanów do węzła Tuszyn. Pierwszy z nich - długości 14,1 km - wybuduje konsorcjum firm Strabag-Budimex, a wartość inwestycji oszacowano na ponad 339,6 mln zł. Z kolei trasę z Romanowa do Tuszyna o łącznej długości 16 kilometrów (z wyłączeniem fragmentu 2,7 km, czyli węzła "Łódź-Południe") wykona konsorcjum Budimex-Strabag za ponad 327 mln zł.

Podpisano już ostatnią umowę, która dotyczy budowy fragmentu trasy Brzeziny-Romanów. Jak poinformował rzecznik, ten fragment A1 (od węzła Brzeziny do węzła Romanów) o długości 11 km wybuduje firma Mota-Engil. W tym przypadku wartość kontraktu wynosi ponad 360,7 mln zł. Według Zalewskiego nowa trasa będzie miała nawierzchnię betonową, której trwałość ocenia się na 30-40 lat. Wiadomo, że wykonawca ma 22 miesiące, wraz z okresami zimowymi, na sfinalizowanie prac.

Rzecznik zwrócił uwagę, że 40-kilometrowy odcinek autostrady A1 między Strykowem a Tuszynem jest bardzo ważny, ponieważ będzie stanowił wschodnią autostradową obwodnicę Łodzi i umożliwi w przyszłości wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta.

Autostrada A1 ma połączyć Trójmiasto z Górnym Śląskiem. W Strykowie, na północ od Łodzi, przecina autostradę A2, natomiast w Gliwicach - A4. Autostrada kończy się na przejściu granicznym w Gorzyczkach. Długość całkowita autostrady A1 to 568 km.

Źródło: PAP

ll/tb/tb, moto.wp.pl

Paliwo drożeje, ale za kierowców jeżdżących z BlaBlaCar tankują pasażerowie. Zaloguj się i wypróbuj!

d2p7mpe

Podziel się opinią

Share

d2p7mpe

d2p7mpe