Trwa ładowanie...

Rejestrator jazdy. Rozwiązanie dla zapobiegliwych kierowców

Nagranie z kamerki samochodowej to często jedyny dowód niewinności podczas stłuczki. Takie sytuacje zdarzają się bardzo często, dlatego warto mieć przy sobie praktyczny wideorejestrator. Dodatkowy świadek kolizji zawsze się przyda.

Rejestrator jazdy. Rozwiązanie dla zapobiegliwych kierowcówŹródło: Shutterstock.com, fot: Untitled Design
d2zzdz4
d2zzdz4

Nie możesz wybierać pochopnie. Kamerka musi być dopasowana do twojego stylu jazdy, w przeciwnym wypadku będzie bezużyteczna. Warto zastanowić się nad jej podstawowymi atutami i wybrać model, który będzie odpowiadać potrzebom.

Rozdzielczość Full HD to minimum

W aucie kamerka o dobrej rozdzielczości to podstawa. W przeciwnym wypadku będzie w stanie zarejestrować niewiele więcej niż numery rejestracyjne samochodu z naprzeciwka. W dodatku deszcz czy mgła mogą sprawić, że obraz będzie niemal całkowicie nieczytelny. Najtańsze modele, które oferują jakość HD to już przeszłość. Obecnie standardem jest rozdzielczość Full HD.

Dla osób, które pragną doskonałej jakości obrazu, chociażby do celów reklamowych lub po to, by udostępniać filmiki znajomym, mogą wybrać kamerę samochodową o rozdzielczości 4k. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że nagranie będzie miało większą objętość i obraz częściej będzie się nadpisywać.

Dobra jakość nagrywania

Płynność to kolejny ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze kamerki samochodowej. Obraz rejestrowany przez słabsze modele często przypomina pokaz slajdów. Na drodze sytuacja może zmienić się w ciągu kilku sekund, a to wymaga płynnego nagrywania. Warto zainwestować w dobrej jakości kamerę zwłaszcza, jeśli często poruszasz się po drogach ekspresowych i autostradach.

Równie istotne są szerokie kąty nagrywania. Kamerka obejmująca zasięgiem jedynie twój pas jezdni sprawi, że z gotowego nagrania trudno będzie wyczytać przyczynę zdarzenia. Nowoczesne kamery umożliwiają nagranie obrazu nawet w 150 st. Pamiętaj, że istotne jest również miejsce, w którym zamontujesz kamerę. Najwygodniej będzie umieścić go po prawej stronie lusterka tak, by nie przeszkadzał kierowcy podczas jazdy.

Większość sprzętów przystosowana jest do samochodów i ciężarówek Fotolia
Większość sprzętów przystosowana jest do samochodów i ciężarówek Źródło: Fotolia, fot: mrpics

Nagrywanie podczas jazdy nocnej

Jakość nagrywania nocą to kluczowy parametr dla zawodowych kierowców, którzy dużą część doby spędzają w trasie. Nie daj się zwieść samymi megapikselami, aby obraz wyglądał dobrze, przede wszystkim musisz zainwestować w sprzęt z dużą matrycą. W gruncie rzeczy kamerka samochodowa z niewielką matrycą i sporą liczbą megapikseli nagrywa filmy, które w nocnej scenerii zdają się przymglone, a na zacienionych miejscach pojawia się charakterystyczna kaszka.

Zwróć również uwagę na jasność obiektywu. Sprzęt powinien być ponadto odporny na światło latarni ulicznych czy samochodów jadących z naprzeciwka. Warto sprawdzić możliwości kamery zarówno w bezchmurną noc, jak i podczas deszczu. Światła odbijające się od asfaltu mogą negatywnie wpłynąć na jakość obrazu.

W razie wypadku nie zawsze da się jednoznacznie udowodnić, kto tak naprawdę ponosi winę za zdarzenie. Dlatego kamerka samochodowa powinna być nieodłącznym kompanem w podróży. Uważaj jednak, jeśli wybierasz się w podróż za granicę. W niektórych państwach używanie wideorejestratora, który zasłania część szyby jest sprzeczne z przepisami lub podlega ścisłym regułom takim jak zakaz rozpowszechniania materiałów lub nakaz usunięcia ich po określonym czasie.

d2zzdz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zzdz4
Więcej tematów