Trwa ładowanie...

Recydywa nie zawsze działa. Tak możesz uniknąć kary

Od niedawna w polskim prawie drogowym obowiązuje zasada recydywy. Kierowca, który w ciągu dwóch lat ponownie popełni to samo wykroczenie, zapłaci podwójny mandat. Prawo nie działa jednak wstecz, o czym zapomina nawet policja.

Kara za jazdę motocyklem bez uprawnień to nawet 30 000 złKara za jazdę motocyklem bez uprawnień to nawet 30 000 złŹródło: Policja
d1o7oig
d1o7oig

Nowelizacja kodeksu wprowadzająca zasadę recydywy weszła w życie 17 września 2022 roku. Nie brakuje kierowców, którzy już boleśnie odczuli nowe prawo, dwa razy dopuszczając się identycznego przewinienia w tym krótkim okresie. Nie zawsze jednak kara recydywy jest słuszna, o czym donosi portal "motocykl-online.pl".

Jak czytamy, prawo nie działa wstecz, więc zastosowanie zasady recydywy dotyczy "wyłącznie wykroczeń popełnionych pod dacie wejścia przepisu w życie". W tym przypadku jest to 17 września 2022 roku. Oznacza to, że policja nie ma prawa nałożyć podwójnego mandatu, jeżeli pierwsze z wykroczeń zostało popełnione przed tym terminem.

Niestety błędy się zdarzają, o czym świadczy sytuacja przytoczona przez "motocykl-online.pl" - W Rawie Mazowieckiej zatrzymano kierowcę, który dopuścił się przekroczenia prędkości. Po sprawdzeniu historii wykroczeń okazało się, że popełnił to samo przewinienie w czerwcu 2022 roku. W związku z tym został ukarany podwójnym mandatem w wysokości 2 tys. zł.

d1o7oig

Policjanci popełnili błąd, którego nie byli świadomi. W innym przypadku raczej nie chwaliliby się zatrzymaniem i podwójnym mandatem na policyjnej stronie internetowej (komunikat został już usunięty). Niestety nie znamy losów kierowcy niesłusznie objętego recydywą.

Warto pamiętać tę sytuację w razie, gdybyśmy sami padli ofiarą podobnego niedopatrzenia. Recydywa - owszem, ale tylko w kwestii wykroczeń popełnionych po 17 września 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1o7oig
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o7oig
Więcej tematów