Trwa ładowanie...
d21atn9
d21atn9

Reaguj na pojazdy uprzywilejowane

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d21atn9

Słyszany z daleka sygnał syreny i pojawiające się w lusterku niebieskie światła powodują najróżniejsze reakcje kierowców na drodze. Często nie mają oni świadomości, jak wiele od nich zależy.

Pojazdy uprzywilejowane stanowią oddzielną, opisaną przepisami kategorię pojazdów. Kodeks drogowy szczegółowo wylicza, jakich służb pojazdy mogą mieć status uprzywilejowanych. Należą do nich Straż Pożarna, Policja, zespoły ratownictwa medycznego, Siły Zbrojne, Służba Więzienna, służby parku narodowego, Inspekcja Transportu Drogowego, Biuro Ochrony Rządu, Straż Graniczna oraz kontrola skarbowa.

Żeby samochód można było uznać za uprzywilejowany, musi on spełniać szereg warunków - służyć ratowaniu życia, zdrowia i mienia lub zabezpieczać funkcjonariuszy państwowym, którym przysługuje ochrona. Auto uprzywilejowane musi być łatwe o dostrzeżenia, dlatego posiada niebieskie, błyskowe sygnały świetlne, a gdy osłania kolumnę - dodatkowo czerwone. Oprócz sygnałów świetlnych musi używać sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie a także mieć włączone światła drogowe lub mijania. Sygnały dźwiękowe nie muszą być włączone, jeśli pojazd się zatrzymał.

 (fot. materiały prasowe)
((fot. materiały prasowe))

Pojazd uprzywilejowany na drodze wymaga nie tylko szczególnej uwagi, ale i troski o to, by jego przejazd przebiegał bez zakłóceń. Kierowcy powinni ułatwić przejazd samochodowi uprzywilejowanemu - zjechać z drogi a w razie konieczności - zatrzymać się. Czasami wystarczy dojechać do krawężnika, by karetka czy straż pożarna minęły nas bez problemu.

d21atn9

Niereagowanie może skończyć się dla nas 250-złotowym mandatem oraz 5 punktami karnymi. Używajmy wyobraźni i jeśli stoimy w korku nie "przyklejajmy" się do samochodu przed nami. Jeśli w ten sposób będzie stało jeszcze kilka innych aut to droga zostanie zablokowana, a karetka lub inny pojazd jadący z pomocą utknie razem z nami. Niewielu kierowców wie, że jeśli w celu ustąpienia drogi pojazdowi uprzywilejowanemu z zachowaniem szczególnej ostrożności przejedziemy przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, to nie popełnimy wykroczenia. Wystąpi ono jednak w momencie, gdy wyprzedzimy taki pojazd w terenie zabudowanym (300 zł mandatu i 3 punkty karne).

Źródło: Szkoła Auto Skoda

ll/moto.wp.pl

Zobacz: Kodeks drogowy 2014

d21atn9

Podziel się opinią

Share
d21atn9
d21atn9
Więcej tematów