Trwa ładowanie...

Punkty karne sprawdzisz przez internet od 24 kwietnia

Usługa umożliwiająca sprawdzenie liczby punktów karnych poprzez rządową stronę internetową jest już technicznie gotowa. Zostanie jednak udostępniona kierowcom później, niż to komunikowano.

Punkty karne sprawdzisz przez internet od 24 kwietniaŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d3tn78v
d3tn78v

Nie od 1 kwietnia, a od 24 kwietnia będzie można w zaciszu domowym sprawdzić liczbę punktów karnych – informuje Centralny Ośrodek Informatyki. Usługa „Sprawdź swoje punkty karne” została już przetestowana i jest gotowa. Na przeszkodzie stanęły jednak względy legislacyjne. By usługa była umocowana prawnie, konieczne były nowelizacje kilku przepisów, w tym tych regulujących pracę administracji oraz dokumentu Prawo o ruchu drogowym. 23 marca poprawka została skierowana przez posłów do Senatu. Po podpisaniu nowelizacji ustawy przez prezydenta RP, opcja sprawdzania punktów karnych bez wychodzenia z domu zostanie udostępniona 24 kwietnia 2017 r.

Liczbę punktów karnych będzie można sprawdzić, odwiedzając stronę www.obywatel.gov.pl.
- Na razie w bazie będą mogli się odnaleźć tylko ci kierowcy, którzy mają na swoim koncie od 1 do 23 punktów karnych – mówi Wirtualnej Polsce Igor Ryciak z Centralnego Ośrodka Informatyki. - Jest tak dlatego, że początkowo usługa korzystać będzie z danych zgromadzonych w Krajowym Systemie Informacji Policji, a ten rejestr po prostu ma takie ograniczenia. Wszyscy kierowcy, niezależnie od stanu swojego konta punktów karnych, odnajdą się w usłudze od czerwca 2018 roku, kiedy uruchomiona zostanie Centralna Ewidencja Kierowców 2.0 - dodaje Ryciak.

By uzyskać informację na temat zgromadzonych na koncie punktów karnych, trzeba będzie posiadać profil zaufany. PZ założyć można na trzy sposoby. Osoby, które korzystają z bankowości elektronicznej, mogą zrobić to, logując się na swoje konto i wypełniając formularz wniosku o założenie profilu zaufanego. Innym sposobem jest złożenie wniosku na stronie pz.gov.pl w zakładce „zarejestruj konto”, a następnie potwierdzenie w wybranym urzędzie swojej tożsamości. Samodzielnie profil zaufany mogą założyć posiadacze certyfikatów kwalifikowanych. Również odbywa się to za pośrednictwem strony pz.gov.pl.

Obecnie możliwość sprawdzenia stanu konta punktów karnych możliwa jest tylko na komendzie policji. Oszuści jednak wciąż działają w internecie. Łatwo znaleźć fałszywe strony obiecujące dostęp do danych. W rzeczywistości to inicjatywy nieuczciwych ludzi, które obliczone są na wyłudzenie danych osobowych lub skłonienie użytkownika do wyrażenia zgody na otrzymywanie wysoko płatnych SMS-ów.

d3tn78v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tn78v
Więcej tematów