ycipk-h6ozjz
Wiadomości

Przewożenie dziecka quadem: tylko w foteliku

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przewożenie dziecka quadem: tylko w foteliku
(PAP/CTK/Michal Okla)
ycipk-h6ozjz

Choć moda na quady ostatnimi laty nieco przygasła, pojazdy te wciąż można spotkać na drogach. Ze względu na swoje możliwości terenowe często używa się ich w okolicy kurortów wypoczynkowych. Jazda na nich to coś pomiędzy korzystaniem z samochodu i motocykla. Jak więc przewieźć quadem dziecko, by nie narazić się policji? Okazuje się, że nie jest to takie proste.

Cztery koła, nadwozie bez kabiny i kierownica oraz siodło przypominające te motocyklowe. Tak najkrócej można scharakteryzować quada. Jeszcze do niedawna w przepisach panował chaos, a pojazdy tego typu rejestrowano jako motocykle, samochody, pojazdy inne, a nawet ciągniki rolnicze. Obecnie prawo jasno definiuje quady, co ma przełożenie na sposób, w jaki można na nich podróżować.

Quady dzieli się dziś na dwie grupy. Pierwsza z nich to lekkie maszyny o masie do 350 kg, które rozwijają maksymalną prędkość 45 km/h. Do ich prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii AM. Czterokołowce o masie do 400 kg, osiągające wyższe prędkości, to już inna grupa maszyn. By z nich korzystać, potrzebne jest prawo jazdy kategorii B1 lub B. Tak w przypadku jednej jak i drugiej grupy obowiązujące od stycznia 2013 roku przepisy definiują quady jako pojazdy samochodowe. Oznacza to, że jeśli są one wyposażone w pasy bezpieczeństwa, dzieci można na nich przewozić jedynie w fotelikach - przypomina „Rzeczpospolita”. Obowiązek ten nie dotyczy dzieci po 12 roku życia, mierzących więcej niż 150 cm.

ycipk-h6ozjz

Gdy quad nie posiada pasów bezpieczeństwa, dziecko można przewozić na siodle, ale trzeba uważać na prędkość. Jeśli pasażer nie ma więcej niż 7 lat, maksymalnie wolno nam rozpędzić się tylko do 40 km/h. Zgodnie z przepisami kierowca i pasażer muszą posiadać kaski. Jeżdżący quadem muszą ponadto pamiętać o zakazie poruszania się drogami ekspresowymi i autostradami.

Co w razie kontroli? Jeśli quadem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa przewozimy dziecko bez wymaganego przepisami fotelika, narażamy się na mandat w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych.

* Zobacz, jak zmienią się przepisy dotyczące przewozu dzieci *

ycipk-h6ozjz

tb/

ycipk-h6ozjz
ycipk-h6ozjz