Trwa ładowanie...
d1pt77r
Wiadomości

Przewożenie dziecka quadem: tylko w foteliku

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przewożenie dziecka quadem: tylko w foteliku
(PAP/CTK/Michal Okla)
d1pt77r

Choć moda na quady ostatnimi laty nieco przygasła, pojazdy te wciąż można spotkać na drogach. Ze względu na swoje możliwości terenowe często używa się ich w okolicy kurortów wypoczynkowych. Jazda na nich to coś pomiędzy korzystaniem z samochodu i motocykla. Jak więc przewieźć quadem dziecko, by nie narazić się policji? Okazuje się, że nie jest to takie proste.

Cztery koła, nadwozie bez kabiny i kierownica oraz siodło przypominające te motocyklowe. Tak najkrócej można scharakteryzować quada. Jeszcze do niedawna w przepisach panował chaos, a pojazdy tego typu rejestrowano jako motocykle, samochody, pojazdy inne, a nawet ciągniki rolnicze. Obecnie prawo jasno definiuje quady, co ma przełożenie na sposób, w jaki można na nich podróżować.

Quady dzieli się dziś na dwie grupy. Pierwsza z nich to lekkie maszyny o masie do 350 kg, które rozwijają maksymalną prędkość 45 km/h. Do ich prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii AM. Czterokołowce o masie do 400 kg, osiągające wyższe prędkości, to już inna grupa maszyn. By z nich korzystać, potrzebne jest prawo jazdy kategorii B1 lub B. Tak w przypadku jednej jak i drugiej grupy obowiązujące od stycznia 2013 roku przepisy definiują quady jako pojazdy samochodowe. Oznacza to, że jeśli są one wyposażone w pasy bezpieczeństwa, dzieci można na nich przewozić jedynie w fotelikach - przypomina „Rzeczpospolita”. Obowiązek ten nie dotyczy dzieci po 12 roku życia, mierzących więcej niż 150 cm.

d1pt77r

Gdy quad nie posiada pasów bezpieczeństwa, dziecko można przewozić na siodle, ale trzeba uważać na prędkość. Jeśli pasażer nie ma więcej niż 7 lat, maksymalnie wolno nam rozpędzić się tylko do 40 km/h. Zgodnie z przepisami kierowca i pasażer muszą posiadać kaski. Jeżdżący quadem muszą ponadto pamiętać o zakazie poruszania się drogami ekspresowymi i autostradami.

Co w razie kontroli? Jeśli quadem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa przewozimy dziecko bez wymaganego przepisami fotelika, narażamy się na mandat w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych.

* Zobacz, jak zmienią się przepisy dotyczące przewozu dzieci *

d1pt77r

tb/

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1pt77r

d1pt77r
d1pt77r