Trwa ładowanie...

Przebita opona. Co robić? Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

Jazda z uszkodzoną lub przebitą oponą często stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy. Z taką usterką należy więc uporać się jak najszybciej. Nie wszystkie uszkodzenia oznaczają jednak konieczność wymiany ogumienia na nowy komplet. W tym poradniku przedstawiamy, na jakie uszkodzenia podatne jest ogumienie pojazdu oraz jak sobie radzić w przypadku awarii.

Artykuł sponsorowany
Przebita opona. Co robić? Czyli wszystko, co powinieneś wiedziećPrzebita opona. Co robić? Czyli wszystko, co powinieneś wiedziećŹródło: Materiały prasowe
d9v9wlo
d9v9wlo

Dlaczego opony ulegają przebiciom?

Jesteś w trakcie ważnej podróży, a Twoje opony zimowe, letnie lub całoroczne stały się przeszkodą do dalszej jazdy ze względu na uszkodzenie?

Ogumienie pełni w naszym samochodzie bardzo ważną rolę. To właśnie opony odpowiadają na co dzień za kontakt pojazdu z nawierzchnią, która nie zawsze oferuje optymalne warunki do jazdy.

Przebicie to jedna z najczęściej spotykanych usterek, jakie spotykają kierowców podczas codziennej eksploatacji pojazdu.

Do tego rodzaju uszkodzeń opony najczęściej dochodzi w wyniku uszkodzenia delikatnej gumy ciałem obcym zalegającym na drodze, między innymi fragmentami szkła, kamieniami czy innymi ostro zakończonymi przedmiotami.

d9v9wlo

Warto wspomnieć, że opony są bardziej podatne na uszkodzenie i przebicie w okresie zimowym. Widocznie pogorszony stan dróg sprzyja przykrym awariom. Osłonięte śniegiem krawężniki oraz ubytki i ciała obce ukryte pod warstwą błota i wody mogą znacznie utrudnić manewrowanie pojazdem.

O czym należy pamiętać? Żeby uniknąć awarii warto poruszać się przede wszystkim ostrożnie, szczególnie w sezonie gdy nawierzchnia jest niepewna.

Przebite opony – rodzaje uszkodzeń

W przypadku awarii lub przebicia ogumienia, warto jest szybko zidentyfikować usterkę dokładniej. Niektóre szkody, choć wyglądają niepozornie, mogą sprawiać, że opony nie będą już nadawać się do dalszego użytku.

Wiedząc z jakim rodzajem szkody mamy do czynienia, będziemy mogli w szybki sposób rozwiązać problem przebitego ogumienia. Uszkodzenia opon możemy podzielić na dwie zasadnicze grupy.

  • Przebicie czoła bieżnika – jeśli ciało obce jest wbite w strukturę bieżnika, jest to wbrew pozorom dobra wiadomość. Oznacza to, że jest duża szansa na naprawę opon.
  • Przebicie opony z boku – w wypadku przebić, nacięć i pęknięć bocznej części, nie ma możliwości naprawy uszkodzonego ogumienia.

Czy uszkodzoną oponę należy wymienić?

Na samym początku warto powiedzieć, że przebicie opony nie zawsze musi oznaczać kosztowną wymianę na nowy komplet. Aby zażegnać problem i dalej podróżować bezpiecznie, należy wiedzieć jak uszkodzenia wpływają na prowadzenie pojazdu oraz co zrobić w konkretnej sytuacji.

d9v9wlo

Poniżej przedstawiam kilka najczęściej spotykanych sytuacji, w których wymiana będzie konieczna oraz kiedy będzie można naprawić ogumienie, by dalej cieszyć się komfortową jazdą.


Kiedy należy wymienić oponę?

  • Brak możliwości wyważenia opony – w takiej sytuacji, nawet jeśli uszkodzenia nie są widoczne gołym okiem, opona nie nadaje się do dalszej eksploatacji.
  • Wybrzuszenia na ściance bocznej – wybrzuszenia pozornie nie wpływają na ciśnienie, lecz przy większym obciążeniu opona może wybuchnąć.
  • Opona jest stara – ogumienie posiada datę ważności, która wynosi 10 lat od daty produkcji. Nawet jeśli opony nie są uszkodzone, po tym czasie należy je wymienić.

Kiedy nie trzeba wymieniać opony?

  • Przebicia punktowe opony – w takim przypadku, jeśli średnica usterki wynosi poniżej 5 milimetrów, opony mogą zostać naprawione samodzielnie lub u wulkanizatora.
  • Wgłębienia na ściance bocznej – niektóre opony posiadają je i jest to cecha naturalna. Wgłębienie w przeciwieństwie do wybrzuszeń nie stwarza zagrożenia.
  • Wyząbkowany bieżnik – taka usterka pogarasza komfort z powodu generowanego hałasu, jednak nie wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy.

Co robić w przypadku przebicia opony?

Co jednak, gdy kierowcy przydarzy się już uszkodzenie lub przebicie opony? Można w tej sytuacji wezwać pomoc drogową. W przypadku uszkodzenia, warto zwrócić się do specjalisty, który zajmuje się mobilną wulkanizacją lub wezwać lawetę.

d9v9wlo

Wezwanie specjalisty najczęściej skutkuje wymianą lub naprawą przebitej opony. Dzięki temu już w krótkim czasie jesteśmy w stanie zażegnać awarię i dalej cieszyć się bezpieczną oraz komfortową podróżą.

Na wezwaną lawetę trzeba odczekać dłuższy czas. To rozwiązanie często łączy się z mniejszym kosztem niż mobilny wulkanizator. Warto jednak wiedzieć, że wezwanie lawety i tak będzie konieczne, jeśli wulkanizator nie będzie w stanie naprawić usterki.

Jak wymienić koło? O czym pamiętać?

Jeśli posiadamy pewne umiejętności w zakresie naprawy pojazdu, możliwa jest też samodzielna naprawa uszkodzonego ogumienia. Jedną z opcji jest własnoręczna wymiana koła. Należy jednak pamiętać, że do takiego rozwiązania potrzebne nam będzie dodatkowe wyposażenie w pojeździe. Warto pamiętać o:

  • kamizelce odblaskowej,
  • trójkącie ostrzegawczym,
  • lewarku,
  • kluczach do kół,
  • oraz o kole zapasowym.

Posiadając podstawową wiedzę oraz powyższe przedmioty jesteśmy w stanie wymienić koło i kontynuować podróż bezpiecznie. Brak któregoś z elementów wyposażenia może spowodować, że wymiana uszkodzonej opony stanie się niebezpieczna lub niemożliwa.

d9v9wlo

Warto wiec pamiętać, aby przed każdą trasą, szczególnie na dłuższych odcinkach, dobrze przygotować swój samochód do podróży!

Artykuł sponsorowany
d9v9wlo
d9v9wlo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj