Trwa ładowanie...

Prognoza cen paliw. Na obniżki nie ma co liczyć

Ceny paliw na stacjach od początku roku nie zmieniają się istotnie. Drożejąca w ostatnich dniach na światowych giełdach ropa naftowa może jednak to zmienić.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Prognoza cen paliw. Na obniżki nie ma co liczyćŹródło: WP.PL, fot: Marek Wieliński
d3gk6jw
d3gk6jw

Na przestrzeni mijającego tygodnia notowania ropy wzrosły o ponad 5 proc. i zbliżyły się do poziomu 65 dolarów za baryłkę. Kierowcy w Polsce w najbliższych dniach nie odczują jeszcze skutków tej zwyżki, ale w nieco dłuższej perspektywie czasowej podwyżki na stacjach wydają się być nieuniknione, bo poza wzrostem cen surowca obserwujemy też osłabienie złotówki w relacji do amerykańskiego dolara.

Diesel najdroższy od listopada 2018 roku

W cennikach rafinerii już widać skutki zmian na rynkach międzynarodowych. W ostatnich dniach paliwa w hurcie drożeją, a cena oleju napędowego, pierwszy raz od listopada 2018 r., przekroczyła poziom czterech tysięcy złotych. Metr sześcienny diesla jest dzisiaj średnio wyceniany na 4007,60 zł i kosztuje niemal 80 zł więcej niż przed tygodniem. Benzyna bezołowiowa 95 także podrożała o około 80 zł i średnio kosztuje dzisiaj w rafineriach 3653,00 zł/metr sześc.

W detalu bez podwyżek

Na stacjach mijający tydzień nie przyniósł dużych zmian. O dwa grosze potaniała 95-oktanowa benzyna, która kosztowała średnio 4,76 zł/l. Na niezmienionym poziomie 5,03 zł/l utrzymała się cena oleju napędowego. Koszt tankowania litra autogazu obniżył się o grosz i LPG kosztuje przeciętnie 2,18 zł/l.

Podwyżki obserwowane w rafineriach w najbliższych dniach nie powinny jeszcze przełożyć się na wyższe ceny paliw na stacjach. Marże operatorów detalicznych cały czas utrzymują się na wysokim poziomie, w związku z tym część wzrostów z rynku hurtowego mogą na siebie przejąć właściciele stacji. Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,67-4,78 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,99-5,10 zł/l i 2,15-2,21 zł/l dla autogazu.

d3gk6jw

Gdzie najtaniej zatankujemy benzynę? Według monitoringu cen prowadzonego przez użytkowników aplikacji tuTankuj najniższe ceny znajdziemy na stacjach sieci przymarketowych. W tym tygodniu zarejestrowali oni cenę 4,35 zł/l dla benzyny bezołowiowej 95 na stacji Intermarche w Kościanie i 4,39 zł/l na stacji E.Leclerc w Ostrowcu Świętokrzyskim.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3gk6jw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gk6jw
Więcej tematów