Trwa ładowanie...

Prace archeologiczne na trasie ekspresowej "siódemki"

Prace archeologiczne na trasie ekspresowej "siódemki"Źródło: PAP/Lech Muszyński
d2v2uss
d2v2uss

Jeszcze w październiku rozpoczną się badania archeologiczne na trasie przyszłej drogi ekspresowej S7 na odcinku od Nidzicy do Napierek (woj. warmińsko-mazurskie) - poinformowała w środę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie.

W opublikowanym w środę komunikacie olsztyńska GDDKiA przypomniała, że teren przyszłej budowy musi zostać przebadany przez archeologów, zanim rozpoczną się właściwe roboty budowlane. Jak wyjaśniła, konserwator zabytków, po przeprowadzeniu wstępnego rozpoznania archeologicznego, zdecydował o przeprowadzeniu wykopalisk na tym odcinku.

Większość badań została przeprowadzona w ubiegłym roku. Odkryto wówczas znaleziska sięgające od czasów rzymskich do nowożytności, m.in. paleniska, studnię i pozostałości budynków. Badania wykazały również konieczność rozszerzenia terenu wykopalisk o 200 arów. GDDKiA ogłosiła więc przetarg na wykonawcę tych prac; na oferty czeka do 14 października.

Przetarg na budowę odcinka "siódemki" od Nidzicy do Napierek jeszcze trwa. Na razie zakończył się pierwszy etap tego postępowania, w którym wnioski o dopuszczenie do dalszej części przetargu zgłosiło ponad 20 wykonawców. Do końca października ma nastąpić wybór firm, do których zostaną wysłane zaproszenia do składania ofert cenowych. Budowa tego odcinka drogi S7 o długości 22,7 km realizowana będzie w dwóch zadaniach: Nidzica Północ - Nidzica Południe (9,1 km) i Nidzica Południe-Napierki (13,6 km). Polegać ma na budowie dwujezdniowej drogi ekspresowej i dróg serwisowych, remoncie wybranych dróg lokalnych oraz budowie czterech węzłów drogowych, obiektów inżynierskich i ochrony środowiska.

Na pozostałych przygotowywanych do budowy odcinkach S7 (Miłomłyn-Ostróda Północ, Ostróda Północ-Ostróda Południe oraz Ostróda Południe-Olsztynek) prace wykopaliskowe archeolodzy przeprowadzili już wcześniej. Do wykonania pozostały jeszcze badania na trasie przyszłej obwodnicy Ostródy w ciągu DK nr 16.

Przebudowa drogi krajowej nr 7 ma zacząć się w 2014 roku i kosztować łącznie 3,5 mld zł. Po zakończeniu inwestycji siódemka od Elbląga do granicy województwa w Napierkach będzie na całej długości - ponad 140 km - drogą ekspresową.

d2v2uss
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v2uss
Więcej tematów