Trwa ładowanie...

Powstanie rejestr przedsiębiorców transportu drogowego

Główny Inspektorat Transportu Drogowego zawarł umowę na budowę Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego - to baza danych przedsiębiorstw, które uzyskały zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Powstanie rejestr przedsiębiorców transportu drogowegoŹródło: Fotolia, fot: © industrieblick - Fotolia.com
d1umyhw
d1umyhw

Umowa została zawarta pomiędzy GTID oraz firmą Pentacomp Systemy Informatyczne S.A. - poinformował w poniedziałek GITD w komunikacie. Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego (KREPTD) to system teleinformatyczny, prowadzony przez każde państwo członkowskie Unii Europejskiej. Stanowi bazę danych przedsiębiorstw transportu drogowego, które uzyskały zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Organem odpowiedzialnym za wdrożenie, budowę i funkcjonowanie polskiego rejestru jest Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Jak wyjaśniono w komunikacie, rejestr będzie się składał z trzech ewidencji. Pierwsza będzie zawierała informacje na temat przedsiębiorców, którzy posiadają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, a kolejne będą dotyczyć poważnych naruszeń oraz osób, które zostały uznane za niezdolne do pracy w transporcie drogowym do czasu przywrócenia dobrej reputacji.

Elektroniczne rejestry poszczególnych krajów są ze sobą sprzężone i tworzą ogólnoeuropejską bazę danych nazwaną European Register of Road Transport Undertakings. Dostępność do tego rejestru w całej UE oraz wymianę danych gromadzonych w rejestrze zapewniają krajowe punkty kontaktowe – w przypadku Polski jego zadania pełni Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Inspektorat wskazał, że KREPTD tworzony jest w celu uzyskania kompletnej, aktualnej i dokładnej bazy danych przedsiębiorców w formie elektronicznej. Dostęp do rejestru zapewniony będzie przez aplikacje internetowe. Rejestr ma zapewnić przepływ informacji pomiędzy wszystkimi podmiotami biorącymi udział m.in. w procesie wydawania zezwoleń na wykonywanie zawodu przedsiębiorcy drogowego oraz podmiotami sprawującymi nadzór i kontrolę nad transportem drogowym. Dzięki rejestrowi GITD oraz minister transportu uzyskają narzędzia do przeprowadzania analiz i badania tendencji w transporcie drogowym.

opracował Marcin Łobodziński

d1umyhw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1umyhw
Więcej tematów