Trwa ładowanie...
ycipk-4kfigm

Poseł PiS-u zdobył prawo jazdy nielegalnie?

„Gazeta Zamojska” zarzuca posłowi Prawa i Sprawiedliwości nielegalne zdobycie prawa jazdy kategorii B i C. Sprawa wiąże się z aferą łapówkarską w Biłgoraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poseł PiS-u zdobył prawo jazdy nielegalnie?
(Forum, Fot: Krystian Maj)
ycipk-4kfigm

Zdaniem „Gazety Zamojskiej” Piotr Olszówka, obecnie poseł PiS-u, w 2011 roku zdobył prawo jazdy na dwie kategorie bez zaliczenia egzaminu. Polityk miał w tym celu wręczyć łapówkę Krzysztofowi L., urzędnikowi starostwa powiatowego w Biłgoraju, którego miał znać na gruncie towarzyskim.

- W zamojskiej prokuraturze zostało wszczęte śledztwo w sprawie łapówek - powiedziała Wirtualnej Polsce Joanna Klimek, pełniąca obowiązki oficera prasowego komendanta powiatowego policji w Biłgoraju. Policjantka odmówiła jednak dalszego komentarza i odpowiedzi na pytanie, czy wśród dowodów zgromadzonych przez policję są takie, które obciążają posła.

Zdaniem Prokuratury Okręgowej w Zamościu łapówkarski proceder w Biłgoraju trwał od września 2011 roku do stycznia 2015 roku. Nim policji i prokuraturze udało się rozbić przestępczą siatkę, za nielegalne zdobycie prawa jazdy zapłaciło 175 osób. Krzysztofowi L. postawiono* 791 zarzutów* – w tym fałszowania dokumentów i posługiwania się nimi. W sprawę zamieszanych było również 12 innych osób.

ycipk-4kfigm

Oprócz wydawania praw jazdy bez zdania egzaminu grupa zajmowała się także oddawaniem praw jazdy kierowcom, którym dokument został zatrzymany przez policję. Po zapłaceniu łapówki kierowca otrzymywał z powrotem prawo jazdy, a jego dane nie trafiały dalej.

„Gazeta Zamojska” twierdzi, że komendant biłgorajskiej policji przesłał do komendanta wojewódzkiego w Lublinie wniosek o podjęcie działań, które doprowadzą do uchylenia immunitetu poselskiego Piotra Olszówki. Lubelska policja jednak zaprzecza. - Takiego wniosku nie ma i nie będzie - stwierdza Andrzej Fijołek z biura prasowego komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie. - Droga czynności mających na celu uchylenie immunitetu poselskiego wiedzie po coraz wyższych szczeblach policji, ale w sprawach o wykroczenia. W sprawach o przestępstwo z takim wnioskiem może wystąpić prokuratura - dodaje.

- Sprawa afery łapówkarskiej w Biłgoraju została zakończona w grudniu 2016 roku postawieniem zarzutów, teraz analizujemy jeszcze dokumenty w sprawach poszczególnych kierowców. Jednym z nich jest obecny poseł Piotr Olszówka - powiedział Wirtualnej Polsce Bartosz Wójcik, naczelnik wydziału śledczego Prokuratury Okręgowej w Zamościu. - Na razie nie ma decyzji o postawieniu zarzutów czy wniosku o uchylenie immunitetu.

ycipk-4kfigm

- Obecnie postępowanie prowadzone jest w sprawie posła, nie przeciwko niemu. Badamy dokumentację, przesłuchamy świadków. Wynik śledztwa przesądzi o tym, czy zostaną postawione zarzuty. Taką decyzję podejmiemy w ciągu kilku tygodni - dodaje Bartosz Wójcik.

W publicznych wypowiedziach poseł Prawa i Sprawiedliwości zaprzecza, że brał udział w przestępczym procederze. W chwili pisania artykułu próby skontaktowania się z Piotrem Olszówką nie powiodły się, a jego biuro poselskie nie odpowiedziało na zadane przez nas pytania.

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4kfigm

ycipk-4kfigm
ycipk-4kfigm