Trwa ładowanie...
10 lutego 2009, 15:52

Polska znów łamie unijne przepisy!

Polska znów łamie unijne przepisy!
d3qtkcr
d3qtkcr

| [

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/12270/prawo-ue-01.jpeg',500,375) ) |
| --- | Nie umilkły jeszcze echa sprawy dotyczącej podatku akcyzowego na sprowadzane do naszego kraju samochody, a przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości może odbyć się kolejny proces, w którym Polska zostanie oskarżona. Tym razem sprawa dotyczy badań technicznych pojazdów używanych przywożonych z innych państw UE.

Komisji Wspólnot Europejskich zarzuciła nam uchybienia w związku z koniecznością dokonywania badań technicznych aut z „drugiej ręki” trafiających do nas ze Wspólnoty przed ich pierwszą rejestracją. Wymogu takiego nie ma w stosunku do krajowych samochodów.

d3qtkcr

Zdaniem przedstawicieli Komisji taka sytuacja narusza zasadę swobodnego przepływu towarów stanowiącą jeden z filarów istnienia Unii Europejskiej.

- Identyczne pojazdy używane nie mogą być dyskryminowane wyłącznie dlatego, że nie były pierwotnie zakupione w danym państwie członkowskim. Komisja musiała zareagować, aby nasi konsumenci mogli czerpać pełne korzyści z jednolitego rynku Unii Europejskiej – stwierdził Günter Verheugen, wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za sprawy przedsiębiorstw i polityki przemysłowej.

Komisja przesłała już Polskim władzom uzasadnioną opinię dotyczącą nakładania przeszkód na rejestrację przywożonych samochodów używanych. To drugi, po wezwaniu do usunięcia uchybienia, etap procedury, jaką Komisja podejmuje w przypadku naruszania przez państwo członkowskie prawodawstwa UE.

Opinia zawiera szczegółowe zestawienie przyczyn, dla których Komisja stwierdziła, że dane Polska nie wypełnia zobowiązań zgodnie z Traktatem Wspólnotowym. Nasze władze muszą udzielić odpowiedzi w ciągu dwóch miesięcy. Jeśli tego nie zrobią, lub jeśli odpowiedź nie zadowoli Komisji, może ona odesłać sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.

d3qtkcr

Otwiera to postępowanie sporne, które może zakończyć się nałożeniem na Polskę kar finansowych w przypadku, gdyby ta nie zmieniła kwestionowanych przepisów.

Zarzuty dotyczące dyskryminowania sprowadzonych aut postawiono też Luksemburgowi, Czechom, Austrii i Węgrom.

Autor: Maciej Pobocha

d3qtkcr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qtkcr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj