Trwa ładowanie...

Policyjne dane o liczbie poszkodowanych w wypadkach są zaniżane?

Policyjne dane o liczbie poszkodowanych w wypadkach są zaniżane?Źródło: Policja
d4jdngl
d4jdngl

Policyjne dane na temat wypadków drogowych mogą być niedokładne. Według nich w zeszłym roku na polskich drogach zginęło ponad 3200 osób a 42 000 zostało rannych.

Zdaniem szefa Stowarzyszenia Pomocy Osobom Poszkodowanym w Wypadkach pokrzywdzonych może być więcej, bo nie wszystkie dane trafiają do policyjnych statystyk. Janusz Popiel powołuje się na ostatni raport Banku Światowego, który krytykuje sposób zbierania danych o wypadkach w Polsce.

Poznaj nową Hondę CR-V. Ten samochód cię wyróżni
Według eksperta policyjny sposób zbierania informacji na miejscu wypadku nie pozwala na wyciąganie wniosków o prawdziwych przyczynach zdarzenia. Jego zdaniem z danych, którymi teraz posługują się policjanci, można wywnioskować, że powodem wypadków jest przekraczanie prędkości i pijani kierowcy. Tymczasem sprawa jest bardziej skomplikowana.

Popiel podkreśla, że Polska za mało inwestuje w edukację o zagrożeniach na drodze, a skupia się na karaniu za łamanie przepisów. Osoby uczące się kodeksu drogowego powinny też dowiedzieć się, kiedy pojawia się stan zagrożenia, jak obserwować drogę i jak reagować. Zdaniem szefa stowarzyszenia pomoc ofiarom wypadków jest wciąż za słaba. Według niego towarzystwa ubezpieczeniowe skutecznie blokują szybką wypłatę odszkodowań, a opieka zdrowotna jest zła. Po opuszczeniu oddziału ratunkowego poszkodowany w wypadku boryka się z takimi samymi problemami jak inni pacjenci: za mała dostępność rehabilitacji i w praktyce konieczność płacenia za leczenie.

W Polsce liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach spada, ale wciąż jesteśmy pod tym względem jednym z najniebezpieczniejszych krajów Unii Europejskiej.

d4jdngl

ll

d4jdngl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jdngl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj