Trwa ładowanie...
Policja
24-12-2014 11:37

Policjanci w święta będą kontrolować samochody i pieszych

Share
d2cmywx

Policja zapowiada wzmożone kontrole w świąteczny weekend. Mundurowi będą sprawdzać prędkość, stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci. Na pobłażliwość policjantów nie mogą liczyć ci, którzy zdecydują się na jazdę pod wpływem alkoholu. Drogówka będzie zwracać również uwagę na przestrzeganie przez pieszych, poruszających się poza terenem zabudowanym, obowiązku noszenia elementów odblaskowych.

Policjanci będą - jak zawsze w okresach świątecznych - sprawdzać prędkość, stan techniczny aut, sposób przewożenia dzieci. Przed podróżą należy sprawdzić hamulce, oświetlenie i jeśli tego jeszcze nie zrobiliśmy, wymienić opony letnie na zimowe. Na pobłażliwość policjantów nie mogą liczyć ci, którzy zdecydują się na jazdę pod wpływem alkoholu.

Ci kierowcy, którzy lubią brawurową jazdę powinni pamiętać o tym, że policjanci coraz częściej, w sytuacjach rażącego łamania przepisów drogowych, czyli stwarzania realnego zagrożenia dla innych uczestników ruchu, decydują się na odbieranie praw jazdy. W takich sytuacjach kierują wnioski do sądu o ukaranie kierowcy zakazem prowadzenia pojazdu, na co najmniej kilka miesięcy.

Rzecznik Inspekcji Transportu Drogowego Alvin Gajadhur zapowiedział, że inspektorzy ITD będą kontrolować głównie ciężarówki, autokary, autobusy i busy. Przypomniał, że 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia w godzinach 8-22 będą obowiązywać ograniczenia w ruchu pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Kierowcy ciężarówek, którzy będą łamać ten zakaz, mogą zostać ukarani mandatami w wysokości 200-500 zł.

d2cmywx

Mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zaapelował, by kierowcy zwracali szczególną uwagę na pieszych, a piesi pamiętali o odblaskach. Przypomniał, że pod koniec sierpnia weszły w życie przepisy rozszerzające obowiązek noszenia odblasków. Każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych.

Do tej pory obowiązek noszenia odblasków miały jedynie dzieci do piętnastego roku życia. Został on rozszerzony na wszystkich pieszych, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Pieszy będzie mógł się poruszać bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub po chodniku bądź w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem.

- Jest to w dalszym ciągu przepis martwy - powiedział Konkolewski. - Znakomita większość pieszych po prostu się do tego przepisu się nie stosuje. Czas najwyższy ażeby rozpocząć działania represyjne. Policja będzie wystawiać mandaty od 20 do 500 złotych osobom nie stosującym się do nowych przepisów.

Policjanci zwracają uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20-30 metrów. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m.

d2cmywx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cmywx
d2cmywx
Więcej tematów