Trwa ładowanie...

Policja prowadzi akcję "Smog". Na celowniku starsze auta

W środę 10 kwietnia policja w całym kraju prowadzi akcję "Smog". Wyposażeni w dymomierze i analizatory spalin mundurowi będą sprawdzać samochody, a w razie nieprawidłowości zatrzymywać dowód rejestracyjny.

Policja prowadzi akcję "Smog". Na celowniku starsze autaŹródło: East News, fot: Piotr Jedzura/REPORTER
d3ngjdz
d3ngjdz

Za pomocą sprzętu sprawdzane będą przede wszystkim te pojazdy, co do których istnieje podejrzenie, że nadmiernie zanieczyszczają środowisko. Oczywiste jest więc, że kontrolą objęte będą przede wszystkim starsze auta, a w szczególności te wysokoprężne.

Zatrzymywane samochody będą sprawdzane z użyciem analizatora spalin w przypadku aut benzynowych lub dymomierza w przypadku diesli. Jeśli chodzi o te ostatnie, to wpadka może dotyczyć przede wszystkim pojazdów z niesprawnym układem wtryskowym. Zbyt wiele sadzy w spalinach mogą mieć również te samochody, które poddano chiptuningowi. Właściciele aut benzynowych mogą mieć kłopoty, jeśli z pojazdu usunięto katalizator lub niesprawna jest sonda lambda. Jej zadaniem jest określanie właściwych proporcji w mieszance dawkowanej do komór spalania.

W razie wykrycia nieprawidłowości policjanci mają prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. W związku z tym, że od października 2018 r. nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego, używając zarejestrowanego w Polsce pojazdu na krajowych drogach, zatrzymanie ma charakter wirtualny. Dokonany przez policję wpis w Centralnej Ewidencji Pojazdów ma jednak całkiem realne skutki. Właściciel takiego auta zobowiązany jest do jego naprawienia i poddania badaniu w stacji kontroli pojazdów. Z zaświadczeniem pozytywnego przejścia próby należy udać się na policję lub do starostwa. Dopiero wtedy wpis o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego zostanie skasowany.

Czy akcja policji ma sens? Z jednej strony na drogach łatwo zauważyć pojazdy, które prawdopodobnie zanieczyszczają powietrze w nadmierny sposób. Z drugiej jednak strony wyłapanie takich aut jest obowiązkiem diagnostów podczas corocznych badań w stacji kontroli pojazdów.

d3ngjdz

Nowelizacja przepisów, która miała uszczelnić system kontroli pojazdów, utknęła w martwym punkcie końcem 2018 r. Jak łatwo sprawdzić na stronie internetowej Sejmu, od tamtej pory nie podjęto prac nad projektem. W efekcie policjanci wykonują czynności, którymi w ogóle nie powinni się zajmować. Jednocześnie mają mniej czasu na dbanie o bezpieczeństwo ruchu drogowego. W ramach akcji "Smog" przeprowadzanych w 2018 r. policja zatrzymała blisko 6 tys. dowodów rejestracyjnych.

d3ngjdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ngjdz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj