Trwa ładowanie...

Polacy coraz chętniej kupują samochody hybrydowe

Polacy coraz chętniej kupują samochody hybrydoweŹródło: zdjęcie producenta
d3pjkjz
d3pjkjz

Rośnie popularność samochodów zasilanych alternatywnymi paliwami. W Polsce ten proces jest szybszy niż w Europie, chociaż liczby są jeszcze niewielkie. W zeszłym roku klienci zamówili u krajowych dealerów ponad 5,5 tysiąca aut hybrydowych.

W pierwszym kwartale 2016 roku liczba rejestracji aut z alternatywnymi źródłami napędu wzrosła w Europie o 6,4 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i wyniosła 154,8 tys. sztuk. Według danych organizacji europejskich producentów motoryzacyjnych ACEA mocno wzrosła (26,8 proc.) sprzedaż samochodów elektrycznych. Jeśli w pierwszych trzech miesiącach ub. roku sprzedano ich 28,2 tys., to w okresie styczeń - marzec tego roku rejestracje takich pojazdów podskoczyły do ponad 35,7 tys. Jeszcze szybciej rosła liczba nabywców samochodów z napędem hybrydowym: w pierwszym kwartale sprzedano ich 69,5 tys. sztuk, czyli o 30 proc. więcej. Spadek wykazały jedynie rejestracje samochodów napędzanych gazem ziemnym lub propanem.

Największy popyt na alternatywne napędy miał miejsce w Hiszpanii, gdzie od stycznia do marca liczba rejestracji wzrosła o ponad połowę. Szybko rosnącym rynkiem jest także Francja (wzrost o 28,7 proc.), Wielka Brytania (23,7 proc.) oraz Niemcy (13 proc.). We Włoszech odnotowano spadek, ale to z powodu dużej popularności na tamtejszym rynku aut na gaz.

Dobrymi wynikami może pochwalić się Polska, gdzie zwyżki są wyższe niż na dużych europejskich rynkach, choć wynikają głównie z niskiego progu wyjściowego. W I kwartale tego roku zarejestrowano 20 aut elektrycznych w porównaniu z dwunastoma rok wcześniej. W przypadku hybryd plug-in (ładowanych z gniazdka) sprzedaż zwiększyła się o 69 proc., z 45 aut przed rokiem do 76 obecnie. Dużo lepszym wynikiem jest natomiast wzrost sprzedaży samochodów hybrydowych. Co prawda w ujęciu rocznym okazał się mniejszy niż w przypadku "elektryków", bo wyniósł 41,9 proc., za to wielkość sprzedaży tego typu aut okazuje się w skali europejskiej znacząca - 2062 auta sprzedane od stycznia do marca 2016 roku wobec 1453 aut w pierwszym kwartale rok wcześniej. Zmalała natomiast liczba rejestracji samochodów napędzanych gazem - o 12,6 proc., do 1452 szt.

O ile samochody elektryczne dopiero raczkują na polskim rynku, o tyle popularność aut hybrydowych nabiera coraz większego rozpędu. Przykładem jest Toyota, która sprzedaje najwięcej hybryd, a w pierwszym kwartale zwiększyła sprzedaż w całej Europie o 38 proc. r./r.

d3pjkjz

W Polsce tylko w styczniu i lutym zarejestrowano 1,1 tys. hybrydowych toyot. Cały ubiegły rok okazał się dla marki pod tym względem o połowę lepszy od poprzedniego, a w ciągu ostatnich pięciu lat roczna sprzedaż hybryd japońskiego producenta podskoczyła 20-krotnie.

- To lawinowo rosnąca sprzedaż. Technologia bardzo się przyjęła, na całym świecie jeździ 8 milionów hybryd - mówi Jacek Pawlak, szef Toyota Motor Poland i prezes Toyota Central Europe. Według Instytutu Samar w 2015 roku sprzedano w Polsce ponad 5,5 tys. aut z napędem hybrydowym. To o blisko 40 proc. więcej niż w roku 2014.

Tymczasem producenci szykują już nowe rozwiązania i nowe technologie. Koreański Hyundai zaoferuje w modelu Ioniq trzy rodzaje napędu. Auto pozycjonowane w klasie kompaktu będzie można wybrać w wersji z napędem całkowicie elektrycznym, jako hybrydę z możliwością ładowania z gniazdka (PHEV) oraz jako hybrydę spalinowo-elektryczną. Perspektywicznym napędem będą także ogniwa paliwowe zasilane wodorem. Samochody na wodór seryjnie produkuje już Hyundai oraz Toyota.

Problemem w rozpowszechnieniu tej technologii jest brak infrastruktury do tankowania tego typu aut. Według Instytutu Transportu Samochodowego w Polsce pierwsze dwie stacje - w Warszawie i Poznaniu pojawią się za trzy - cztery lata. Do roku 2030 będzie ich co najmniej dziewięć. Natomiast pełnego urynkowienia technologii wodorowej - według obecnych prognoz - można się spodziewać dopiero w latach 2040-2050.

d3pjkjz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pjkjz
Więcej tematów