Trwa ładowanie...
d1ul6r2

Pohamuj się! Nie wyprzedzaj bezmyślnie!

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pohamuj się! Nie wyprzedzaj bezmyślnie!
(Autostrada Wielkopolska SA)
d1ul6r2

Pohamuj się! nie wyprzedzaj bezmyślnie! - apelują Maciej Wisławski i Juliusz Szalek, dziennikarze motoryzacyjni wspierający akcję Autostrady Wielkopolskiej SA "Bezpieczna Jazda. Lubię to!"

Panowie prawidłowo rozpoczynają manewr wyprzedzania, podczas którego zajeżdża im drogę samochód ciężarowy, który nagle postanawia wyprzedzić pojazd jadący przed nim. Dziennikarze zmuszeni są do gwałtownej reakcji i ostrego hamowania, ale czasu mają już za mało a droga hamowania jest zbyt długa więc ulegają groźnemu wypadkowi. Na szczęście to tylko czarny scenariusz filmu, który powstał na potrzeby kampanii przebiegającej pod hasłem „pohamuj się”. Kolejna już odsłona akcji wskazuje na zjawisko często bezmyślnego i groźnego w skutki wyprzedzania się TIR-ów na autostradzie. Ciężarówki wykonując manewr wyprzedzania przyczyniają się często do spowalnia ruchu i niejednokrotnie doprowadzają do sytuacji niebezpiecznych. Patronat honorowy nad kampanią sprawuje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

d1ul6r2

Według danych KRBRD, w 2014 roku doszło do 1890 wypadków z udziałem samochodów ciężarowych, w których zginęło 218 osób. Kierowcy TIR-ów doprowadzali do wypadków niemal dwa razy częściej niż motocykliści i 5 razy częściej niż kierowcy autobusów.

- Samochody ciężarowe, z uwagi na długi czas wyprzedzania, stwarzają niebezpieczne sytuacje na autostradzie. To jeden z częściej zgłaszanych problemów na Twitterze i infolinii autostradowej. W obecnie prowadzonej kampanii Bezpieczna jazdA2. Lubię to! apelujemy do kierowców o powstrzymanie się od manewrów, które mogą tamować ruch innych pojazdów. Hasło „pohamuj się” jest punktem wyjściowym do komunikacji nie tylko tego problemu, ale też promowania poprawnych i bezpiecznych zachowań na drodze - mówi Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa AWSA.

W ramach akcji powstał film z udziałem dwóch znanych dziennikarzy motoryzacyjnych: Juliusza Szalka i Macieja Wisławskiego. Produkcję wzbogacono o animację, pokazującą w drastyczny sposób skutek bezmyślnego wyprzedzania na autostradzie. Choć na autostradach jest znacznie bezpieczniej niż na drogach wojewódzkich czy powiatowych, nie są to jednak trasy bezkolizyjne, głównie z uwagi na dużą prędkość. Według statystyk Komendy Głównej Policji, w 2014 roku na polskich autostradach doszło do 352 wypadków, w których zginęło 58 osób, a 530 zostało rannych.

Niestety nadal wielu kierowców ma problem z prawidłowym zachowaniem się na autostradzie. Główne przyczyny wypadków to m.in. niedostosowanie prędkości podczas jazdy i nieprawidłowa zmiana pasa ruchu. Ciężarówki jadą zazwyczaj 90km/h, samochód osobowy z kolei może poruszać się z prędkością 140 km/h. Gdy TIR rozpocznie nagle manewr wyprzedzania, nie pozostawia kierowcy osobówki czasu na reakcję, a gwałtowne hamowanie może tylko pogorszyć sprawę. Zdecydowaliśmy się na udział w filmie i w animacji, w której giną nasze „awatary” by pokazać do czego może doprowadzić brak wyobraźni i poszanowania dla innych uczestników ruchu. Mamy nadzieję, że kontrowersyjny tytuł i drastyczne sceny sprawią, że z naszym przesłaniem trafimy do szerokiej grupy odbiorców – mówi Juliusz Szalek.

d1ul6r2

W animacji dosłownie wjeżdżamy pod TIR-a, nie jest to jednak sytuacja do której trzeba było specjalnie pisać scenariusz. Niestety, to codzienność na polskich drogach. Wielu niebezpiecznych sytuacji można uniknąć, jeśli zachowamy zdrowy rozsądek, dlatego hasło „pohamuj się – nie wyprzedzaj bezmyślnie” jest ze wszech miar aktualne – dodaje Maciej Wisławski.

W ramach akcji w wybranych Punktach Poboru Opłat na autostradzie A2 (odcinek Konin-Świecko), kierowcy otrzymają naklejki, przypominające o właściwym zachowaniu na drodze, z hasłem przewodnim #pohamujsie. Kampania informacyjna potrwa do połowy grudnia.

d1ul6r2

Podziel się opinią

Share

d1ul6r2

d1ul6r2