Trwa ładowanie...
d1mas1o

Podrabiali paliwo na wielką skalę. Sprzedawano je na stacjach

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podrabiali paliwo na wielką skalę. Sprzedawano je na stacjach
(Policja.pl)
d1mas1o

Policja rozbiła gang zajmujący się podrabianiem oleju napędowego i wprowadzaniem go do sprzedaży. Takie paliwo można było nieświadomie kupić na zwykłej, legalnej stacji paliw.

Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do śledztwa, gang sprowadzał m.in. z Litwy i Łotwy olej opałowy. W Polsce odbarwiał go i następnie sprzedawał na stacjach paliwowych w całym kraju jako olej napędowy. Zarabiał na różnicy w VAT. Dla klientów, którzy kupili takie paliwo, skutek mógł być opłakany. W przypadku nowoczesnych silników Diesla układy wtryskowe są nie tylko precyzyjne i wysokowydajne, ale też niezwykle wrażliwe na jakość paliwa. Tankowanie odbarwionego oleju opałowego może szybko spowodować poważne i bardzo drogie w usunięciu awarie.

Policjanci z CBŚP z Płocka ustalili m.in., że w proceder zaangażowanych jest szereg podmiotów gospodarczych z Płocka i całego kraju.Do tej pory policjanci zatrzymywali członków i liderów grupy. Okazało się jednak, że o "przekręcie" wiedzieli też właściciele stacji benzynowych. Jednego z nich zatrzymano ostatnio w województwie wielkopolskim. Usłyszał zarzuty uszczupleń podatkowych, "prania pieniędzy" na kwotę 9,5 mln złotych i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

d1mas1o

Zarzuty w tej sprawie usłyszało już 26 osób, 16 z nich - zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Trzem kolejnym przedstawiono zarzut kierowania grupą przestępczą. Wśród podejrzanych są właściciele podmiotów gospodarczych prowadzących hurtowy i detaliczny obrót paliwami, tzw. słupy zakładające fikcyjną działalność gospodarczą, jak również osoby inwestujące środki w przestępczy proceder, będące jego ukrytymi organizatorami oraz beneficjentami.

Policjanci na ślad grupy wpadli już w 2014 r. Sprawa nadal jest jednak rozwojowa, a śledczy nie chcą ujawniać szczegółów. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Płocku, zaangażowanych w nie jest m.in. siedem urzędów skarbowych.

tb/

* Kontrole stacji paliw. Sprawdź, gdzie nieprawidłowości wykryto w 2015 roku *

d1mas1o

Podziel się opinią

Share

d1mas1o

d1mas1o