Trwa ładowanie...
holderName

Płacenie kartą za mandaty: prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia pozwalającą płacić za mandaty kartą płatniczą. Nowelę przygotowało ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Płacenie kartą za mandaty: prezydent podpisał ustawę
(PAP, Fot: Marcin Bielecki)
holderName

Obecnie przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów: kredytowany, zaoczny i gotówkowy. Na osoby stale mieszkające w Polsce nakładane są dwa pierwsze, co skutkuje tym, że za każdym razem muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy. Mandat gotówkowy, uiszczany bezpośrednio funkcjonariuszowi, odnosi się jedynie do cudzoziemców, dlatego - jak wskazuje MSWiA - nowe przepisy będą miały szczególne znaczenie właśnie dla nich.

Policjanci niejednokrotnie spotykali się z sytuacją, w której cudzoziemiec nie ma możliwości zapłacić mandatu na miejscu, bo nie ma polskiej waluty. Mógłby natomiast zapłacić przy użyciu karty płatniczej. Tego jednak nie przewiduje obowiązujące prawo. Nowe przepisy zakładają, że wybór formy płatności będzie zależał od osoby ukaranej. W przypadku płatności kartą, przyjmujący mandat poniesie koszty opłat bankowych.

Policja zostanie bezpłatnie wyposażona w terminale płatnicze w oparciu o porozumienie zawarte pomiędzy ministrem rozwoju i finansów a Krajową Izbą Rozliczeniową, dotyczące realizacji programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej. W dokumencie Ocena skutków regulacji podano, że koszt zakupu jednego terminalu to ok. 800 zł.

holderName

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński poinformował w ubiegłym tygodniu w Sejmie, że w pierwszym etapie policja zostanie wyposażona w 2000 terminali płatniczych. Z danych podanych w Ocenie skutków regulacji wynika, że rozwiązanie będzie dotyczyć ok. 60 tys. policjantów i ok. 700 inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

Nowela wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia. W 2015 r. policjanci wystawili ponad 5,5 mln mandatów.

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów