Hasło akcji brzmi "Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie". Organizatorzy przygotowali porady jak zadbać w okresie Wszystkich Świętych o bezpieczeństwo swoje i najbliższych - trzy podstawowe "postulaty" to - nie pij jeśli prowadzisz, reaguj, kiedy ktoś namawia do picia kierowcę, a alkohol spożywaj odpowiedzialnie.
Powszechny jest pogląd, że kieliszek wódki, jedno piwo czy lampka wina nie mają wpływu na kierowcę. Prawda jest jednak taka, że nawet najmniejsza ilość alkoholu może wydłużyć czas reakcji na drodze. Dlatego też każdy podróżujący, zarówno kierowca jak i pasażer, powinien zrobić wszystko, by bezpiecznie wrócić do domu.
- Nie ma nic dziwnego w tym, że podczas spotkań towarzyszącym świętom czy urlopom towarzyszy spożywanie alkoholu. Wyzwaniem jest natomiast społeczne przyzwolenie na częstowanie kierowców alkoholem. Ważne, by w sytuacji zachęcania kierowcy do wypicia choćby symbolicznego kieliszka mieć w towarzystwie sojusznika, który pozwoli nie ulegać namowom pozostałych - mówi Miłosz Brzeziński, ekspert kampanii.
Głównym celem organizatorów jest popularyzacja asertywnych zachowań wśród kierowców i pasażerów. Są one bardzo przydatne choćby w sytuacji, gdy przed powrotem ze spotkania czy wyjazdu jesteśmy częstowani alkoholem. Warto wtedy umieć stanowczo powiedzieć "nie". Dla wszystkich wybierających się w podróż organizatorzy przygotowali trzy wskazówki:
- Nie dajmy się namówić do picia alkoholu, gdy planujemy podróż samochodem. Postanówmy sobie, że nigdy nie wsiadamy za kierownicę po "spożyciu". Niech to będzie złota zasada dla bezpieczeństwa naszego i innych.
- Reagujmy, gdy widzimy nieodpowiedzialne zachowania. Aż 80 proc. Polaków przyznaje, że widząc kierowcę zamierzającego jechać po spożyciu nie reagowało, bo nie widziało takiej potrzeby. Wielu sytuacji niebezpiecznych można by uniknąć, gdyby pasażerowie umieli poprawnie zareagować. Pamiętajmy, że oni też uczestniczą w ruchu drogowym zaś ich zachowania mogą zwiększyć bezpieczeństwo i komfort podróży.
- Umiejętnie korzystajmy z alkoholu. Pamiętajmy o jedzeniu i napojach bezalkoholowych między drinkami. Uważajmy też na to, ile i kiedy alkoholu wypijamy. Wątroba trawi tylko jedną jednostkę (tj. 10 ml) alkoholu na godzinę i nic nie może przyspieszyć tego procesu. Weźmy to pod uwagę, planując samochodowe powroty do domu.
/ll