Trwa ładowanie...
d4lp7g3
Policja
Wiadomości

Pierwszy kwartał 2016 roku bezpieczniejszy na polskich drogach

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pierwszy kwartał 2016 roku bezpieczniejszy na polskich drogach
(Policja)
d4lp7g3

Jest bezpieczniej na polskich drogach - mniej wypadków, zabitych i rannych. Coraz rzadziej kierowcy decydują się na prowadzenie pod wpływem alkoholu. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2015 r. policja odnotowała blisko 9-proc. spadek liczby wypadków drogowych, o 14 proc. mniej ofiar śmiertelnych i o 7 proc. mniej rannych.

Porównując statystyki drogowe z pierwszego kwartału 2016 roku do tego samego okresu w roku ubiegłym, widać utrzymującą się tendencję spadkową dotyczącą liczby wypadków drogowych. W pierwszym kwartale 2016 roku, doszło do 6188 wypadków – jest to o 614 mniej niż w pierwszym kwartale 2015 roku. W tym samym okresie zginęło na ulicach 549 osób, co oznacza, że liczba ofiar śmiertelnych spadła o 88. Doszło natomiast do 86 288 kolizji drogowych, co oznacza wzrost o ponad 3 proc. Według policji najczęstszymi przyczynami tych zdarzeń były nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych.

Mundurowi bezpośrednio wiążą tę znaczącą poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym ze wzrostem liczby urządzeń do kontroli prędkości i trzeźwości kierujących, którymi dysponują funkcjonariusze. W pierwszym kwartale 2016 r. policjanci zatrzymali 22 526 nietrzeźwych kierujących, natomiast w analogicznym okresie 2015 r. nietrzeźwych było o ponad 21 proc. więcej. Jak wskazuje policja, poprawiła się też świadomość polskich kierowców oraz kultura jazdy. Nie bez znaczenia było również zaostrzenie sankcji karnych stosowanych wobec łamiących przepisy prawa oraz wprowadzenie nowych rozwiązań, dotyczących m.in. zatrzymywania prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h.

tb/

d4lp7g3

Podziel się opinią

Share

d4lp7g3

d4lp7g3