Trwa ładowanie...
Policja
porady
08-04-2016 11:38

Pierwszy kwartał 2016 roku bezpieczniejszy na polskich drogach

Pierwszy kwartał 2016 roku bezpieczniejszy na polskich drogachŹródło: Policja
d1n48ni
d1n48ni

Jest bezpieczniej na polskich drogach - mniej wypadków, zabitych i rannych. Coraz rzadziej kierowcy decydują się na prowadzenie pod wpływem alkoholu. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2015 r. policja odnotowała blisko 9-proc. spadek liczby wypadków drogowych, o 14 proc. mniej ofiar śmiertelnych i o 7 proc. mniej rannych.

Porównując statystyki drogowe z pierwszego kwartału 2016 roku do tego samego okresu w roku ubiegłym, widać utrzymującą się tendencję spadkową dotyczącą liczby wypadków drogowych. W pierwszym kwartale 2016 roku, doszło do 6188 wypadków – jest to o 614 mniej niż w pierwszym kwartale 2015 roku. W tym samym okresie zginęło na ulicach 549 osób, co oznacza, że liczba ofiar śmiertelnych spadła o 88. Doszło natomiast do 86 288 kolizji drogowych, co oznacza wzrost o ponad 3 proc. Według policji najczęstszymi przyczynami tych zdarzeń były nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych.

Mundurowi bezpośrednio wiążą tę znaczącą poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym ze wzrostem liczby urządzeń do kontroli prędkości i trzeźwości kierujących, którymi dysponują funkcjonariusze. W pierwszym kwartale 2016 r. policjanci zatrzymali 22 526 nietrzeźwych kierujących, natomiast w analogicznym okresie 2015 r. nietrzeźwych było o ponad 21 proc. więcej. Jak wskazuje policja, poprawiła się też świadomość polskich kierowców oraz kultura jazdy. Nie bez znaczenia było również zaostrzenie sankcji karnych stosowanych wobec łamiących przepisy prawa oraz wprowadzenie nowych rozwiązań, dotyczących m.in. zatrzymywania prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h.

tb/

d1n48ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj