Początek maja przyniósł dalsze podwyżki cen na krajowych stacjach paliw. Litr benzyny Pb95 podrożał w ostatnim tygodniu średnio 6 gr/l do poziomu o 4,37 zł/l i tym samym benzyna jest najdroższa od blisko 6 miesięcy.
O 7 gr/l więcej musimy zapłacić za litr oleju napędowego, który obecnie kosztuje w kraju średnio 4,02 zł/l. Na stabilnym, niskim poziomie 1,60 zł/l pozostały ceny autogazu. Obecna seria podwyżek cen na krajowym rynku detalicznym trwa nieprzerwanie od połowy lutego 2016 roku. W ciągu ostatnich 11 tygodni benzyna podrożała w kraju o blisko 42 gr/l, olej napędowy zaś 32 gr/l. Mimo zauważalnych w ostatnim okresie wzrostów cen, nadal za litr benzyny płacimy ponad 40 gr/l mniej niż przed rokiem. Olej napędowy w skali roku potaniał natomiast blisko 70 gr/l.
Najwięcej powodów do zadowolenia mają jednak kierowcy tankujący autogaz. Cena LPG nieprzerwanie spada od listopada 2015 roku i obecnie paliwo to jest najtańsze od maja 2009 roku – wylicza Reflex.
Co czeka nas w przyszłym togodniu? Analiza i prognoza e-petrol.pl dla hurtowych cen paliw wskazuje na to, że w najbliższą sobotę i wtorek polscy producenci paliw wprowadzą do swoich cenników obniżki. W przypadku benzyny do połowy przyszłego tygodnia można spodziewać się obniżek rzędu nawet 30 zł/1000 l, mniejsze od oczekiwań, bo zaledwie kilkuzłotowe obniżki będą dotyczyć oleju napędowego. Odwrócenie tendencji zmian w hurtowych cenach paliw dla kierowców będzie oznaczać chwilę wytchnienia po ostatnich podwyżkach.
W drugim tygodniu maja średnia krajowa cena popularnej benzyny 95 powinna oscylować w przedziale 4,33-4,41 zł/l, kierowcy aut z silnikami wysokoprężnymi mogą spodziewać się cen z przedziału 3,98-4,07 zł. W przypadku LPG trzeba przygotować się na stabilizację cen na obecnym poziomie - najczęściej ceny powinny mieścić się w granicach 1,55-1,61 zł/l.
Źródło: Reflex, E-petrol
tb/