Trwa ładowanie...
d1n48ni

Padł miesięczny rekord produkcji samochodów w Polsce

d1n48ni
d1n48ni

W kwietniu ustanowiono miesięczny rekord produkcji samochodów w Polsce. Po raz pierwszy przekroczono poziom 100 tys. pojazdów - podał instytut Samar.

W ubiegłym miesiącu w fabrykach w Polsce powstały 102 tys. 244 auta osobowe i dostawcze, o 11,2 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu i o 53,1 proc. więcej niż rok wcześniej.

Jak informuje Samar, od początku tego roku w Polsce wyprodukowano łącznie 370 tys. 191 samochodów osobowych i dostawczych, o prawie 32 proc. więcej niż przed rokiem.

|

d1n48ni

W kwietniu produkcja samochodów osobowych w krajowych fabrykach wyniosła 88 tys. 706 i było to o 52,8 proc. więcej niż przed rokiem.

Od początku roku do końca kwietnia wszystkie firmy wytwarzające w Polsce auta osiągnęły większy poziom produkcji niż przed rokiem. Liderem pozostaje Fiat Auto Poland, który wyprodukował w tym okresie 153 tys. 624 auta osobowe, o 32,8 proc. więcej niż rok wcześniej i obejmuje obecnie 47,9 proc. polskiego rynku.

Drugim producentem jest Opel Polska. W gliwickiej fabryce zmontowano dotychczas 77 tys. 492 samochody osobowe, o 25,3 proc. więcej w porównaniu do ubiegłego roku. Opel opanował 24,2 proc. polskiego rynku.

Prawie 18,4 proc. rynku należy do FSO SA. W żerańskich zakładach tegoroczna produkcja wyniosła 58 tys. 956 aut i jest o 40,6 proc. większa niż przed rokiem.

d1n48ni

Niespełna 10 proc. udziału w rynku zachował Volkswagen Poznań, który wyprodukował 30 tys. 814 samochodów osobowych, co oznacza 28,8 proc. wzrostu w ciągu roku.

W Polsce pozostało zaledwie 2,5 proc. wyprodukowanych aut osobowych. Reszta trafiła za granicę.

Ponadto w kwietniu wyprodukowano w Polsce 13 tys. 538 pojazdów użytkowych, o 16,5 proc. więcej niż przed miesiącem i o 55,7 proc. więcej niż przed rokiem.

W ciągu czterech pierwszych miesięcy roku powstało w Polsce 49 tys. 305 pojazdów dostawczych. Volkswagen wyprodukował ich w Poznaniu 38 tys. 183, o 22,4 proc. więcej niż rok wcześniej, natomiast Fiat w Tychach 11 tys. 122, o 88,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2007 r. I w tym przypadku zaledwie 4,2 proc. produkcji pozostało na polskim rynku, reszta trafiła na eksport.

d1n48ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj