Trwa ładowanie...
holderName

Orlen inwestuje w punkty ładowania samochodów elektrycznych

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Orlen inwestuje w punkty ładowania samochodów elektrycznych
(zdjęcie producenta)
holderName

Na stacjach paliwowych Orlen Deutschland w Niemczech, sieci Star, pojawią się wkrótce punkty szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Do końca roku ma zapaść decyzja o realizacji identycznego projektu na stacjach grupy PKN Orlen w Czechach, a także w Polsce.

Projekt uruchamiania punktów szybkiego ładowania samochodów elektrycznych to efekt współpracy PKN Orlen z amerykańską firmą Tesla, producentem samochodów elektrycznych i zarazem wiodącym podmiotem w zakresie technologii szybkiego ładowania tych pojazdów. - Pierwsze punkty ładowania elektrycznego oddane zostaną do użytku do końca sierpnia na należących do Orlen Deutschland, stacjach marki Star - poinformował we wtorek PKN Orlen. Jak zaznaczył płocki koncern, dwie stacje, znajdujące się w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii i Uckerfelde w Branderburgii, przy granicy z Polską, "są obecnie wyposażane przez firmę Tesla w najszybsze na świecie porty służące do ładowania elektrycznego maksymalnie do 4 samochodów".

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
PKN Orlen wyjaśnił, że punkty "Supercharger" umożliwiają bezkosztowe doładowanie aut Tesla Model S w niecałe 30 minut, co pozwala na przejechanie nawet 270 kilometrów. W 40 minut możliwe jest naładowanie 80 proc. baterii, a w 75 minut do 100 proc. Pojedyncze doładowanie baterii pozwala na przejechanie do 460 km. - Od lat z zainteresowaniem przyglądamy się najnowszym trendom i rozwijamy innowacyjne segmenty biznesowe. Nie ulega wątpliwości, że wśród światowych firm motoryzacyjnych na sile przybiera trend związany z produkcją samochodów zero i niskoemisyjnych. Naszą odpowiedzią na nadchodzące zmiany jest podjęta właśnie współpraca z liderem w segmencie aut elektrycznych, firmą Tesla - oświadczył cytowany w komunikacie PKN Orlen członek zarządu tej spółki ds. sprzedaży Marek Podstawa.

holderName

Jak podkreślił płocki koncern, równolegle do projektu realizowanego w Niemczech "trwają analizy dotyczące uruchomienie testowych stacji do ładowania samochodów w Polsce i Czechach". "Ostateczne decyzje podjęte zostaną do końca tego roku" - podało biuro prasowe spółki. PKN Orlen zwrócił uwagę, iż obecnie na świecie sprzedaje się rocznie ok. 300 tys. pojazdów elektrycznych, a globalna sieć punktów ładowania tego typu pojazdów liczy już prawie 100 tys. obiektów, z czego w Europie działa ich 22 tys. Powołując się na prognozy ekspertów branżowych, płocki koncern zaznaczył, że w 2020 r. światowa sprzedaż w segmencie samochodów elektrycznych ma osiągnąć poziom 7 mln pojazdów rocznie, czyli 10 proc. łącznej sprzedaży samochodów osobowych, natomiast liczba punktów doładowań wzrośnie do kilku milionów.

PKN Orlen posiada w Polsce ok. 1 700 stacji paliwowych, a poprzez spółki zależne także w Czechach - ponad 300 (pod marką Benzina), na Litwie - ponad 30 (pod marka Orlen i Ventus) oraz w Niemczech. Od 2003 r. działa tam Orlen Deutschland spółka utworzona po wcześniejszym kupnie przez płocki koncern 494 stacji paliwowych od BP, Aral i Eggert, co wówczas oznaczało udział na poziomie ok. 3-4 proc. w niemieckim rynku tego segmentu. Obecnie na terenie Niemiec działa ponad 550 stacji paliwowych, głównie pod marką "Star".

Źródło: PAP

ll/moto.wp.pl

Jedziesz własnym autem i nie płacisz za paliwo. To BlaBlaCar. Wypróbuj!

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów