Trwa ładowanie...

Opłata paliwowa nie wpłynie na ceny na stacjach?

Opłata drogowa po wejściu w życie ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych nie powinna wpłynąć na ceny paliw - powiedział w czwartek w TVN24 minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Opłata paliwowa nie wpłynie na ceny na stacjach?Źródło: WP.PL, fot: Tomasz Budzik
do7yhf1
do7yhf1

Dopytywany w programie "Jeden na jeden" w TVN24, czy może zagwarantować Polakom, że ceny paliw nie wzrosną po wejściu w życie ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, Adamczyk powiedział: - Dzisiaj można powtórzyć słowa ekspertów - w związku ze wzrostem wolumenu sprzedaży paliw o 18 proc. niekoniecznie musi dojść do wzrostu cen paliw.

Dodał, że według np. komunikatu Orlenu podwyżka opłaty "prawdopodobnie nie wpłynie na podwyżkę cen paliw na stacjach benzynowych".

Odmówił zadeklarowania, że jeśli ceny paliw mimo wszystko wzrosną, to poda się do dymisji. - To byłoby zupełnie nieroztropne, bo każdy, kto zna podstawy ekonomii wie, że rynkiem rządzi ekonomia - powiedział.

do7yhf1

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie złożonego przez posłów PiS projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. W myśl projektu fundusz ma być finansowany m.in. z opłaty w wysokości 20 groszy za litr benzyny i oleju napędowego. Intencją wnioskodawców projektu jest pomóc samorządom w budowie i remontach dróg.

Tymczasem paliwa już drożeją. Popularna benzyna 95-oktanowa kosztuje obecnie średnio 4,35 zł/l. Oznacza to, że w stosunku do ceny sprzed tygodnia to paliwo podrożało o 3 grosze na litrze. W przypadku benzyny 98-oktanowej podwyżka wyniosła 2 grosze. Jej przeciętna cena uplasowała się na poziomie 4,69 zł/l.

Największą podwyżkę średniej ceny odnotował olej napędowy. Przeciętnie za litr diesla trzeba zapłacić 4,17 zł, czyli o 6 groszy więcej niż w ubiegłym tygodniu. Jedynym paliwem, jakie potaniało, jest autogaz. Obniżka wyniosła 3 grosze. Aktualnie średnia ogólnopolska cena LPG wynosi 1,82 zł/l.

W tym tygodniu najtańszym województwem pod względem średniej ceny benzyny 95 jest wielkopolskie z ceną tego paliwa na poziomie 4,30 zł/l. Na Dolnym Śląsku odnotowana została najniższa, przeciętna cena benzyny 98 - wyniosła 4,62 zł/l. Najmniej za tankowanie diesla kierowcy zapłacą na Śląsku i w Wielkopolsce - średnio 4,12 zł/l. Kierowcy posiadający pojazdy z instalacją gazową najtańsze tankowanie znajdą na Opolszczyźnie. Przeciętna cena autogazu wynosi tam 1,67 zł/l.

Źródło: PAP, e-petrol.pl

do7yhf1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
do7yhf1
Więcej tematów