Trwa ładowanie...
d2wuta6
d2wuta6

Opłata dodatkowa zamiast mandatu za parkowanie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2wuta6

Nowe przepisy dotyczące kar za parkowanie bez wniesienia opłaty zmieniły dotychczasową praktykę. Kierowcy, którzy zignorują cennik stref płatnego parkowania, nie otrzymają już mandatu. Nie oznacza to jednak, że będą bezkarni.

W życie weszła właśnie nowelizacja rozporządzenia ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji z 31 lipca 2012 roku w sprawie znaków i sygnałów drogowych, która reguluje karanie za parkowanie bez wniesienia opłaty. Kierowcom nie grożą już mandaty za postój w płatnej strefie, o ile nie pozostawią swojego samochodu w miejscu obowiązywania zakazu lub na kopercie dla osób niepełnosprawnych, jeśli nie posiadają odpowiedniego zezwolenia. Nowe przepisy nie oznaczają jednak końca płatnego parkowania. Teraz za zignorowanie obowiązku uiszczenia opłaty będzie nakładana tzw. opłata dodatkowa.

Dla portfeli zmotoryzowanych ta zmiana nie oznacza rewolucji. W końcu dla przeciętnego człowieka nie ma znaczenia, czy musi uiścić mandat, czy też opłatę dodatkową. Będzie to natomiast ułatwienie dla służb, które zajmują się egzekwowaniem obowiązku parkingowego. Dlaczego? Druk, który wypisywany jest w razie dostrzeżenia samochodu bez dowodu wniesienia opłaty pozostawionego za szybą, będzie teraz dotyczył wezwania do uregulowania opłaty dodatkowej, nie zaś mandatu. Taki dokument zgodnie z literą prawa można nałożyć zaocznie - pod nieobecność ukaranego, a takie przypadki są najczęstsze. Teraz nic więc nie stoi na przeszkodzie, by zostawiać wezwanie za wycieraczką.

Zmianie ulegnie również adresat kary. O ile w przypadku mandatu ukaranym musi być sprawca wykroczenia, to opłatą dodatkową obciążany jest właściciel samochodu. Skróci to czas dochodzenia należności przez służby i uniemożliwi obciążanie odpowiedzialnością kolejnych osób aż do przedawnienia.

tb/mw/tb, moto.wp.pl

Kodeks drogowy 2014

d2wuta6

Podziel się opinią

Share
d2wuta6
d2wuta6
Więcej tematów