Trwa ładowanie...
d1mas1o
d1mas1o

Opel Adam Rocks wytwarzany z pomocą druku 3D

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1mas1o

Technologia uważana przez niektórych za futurystyczną wchodzi coraz śmielej do branży motoryzacyjnej. Przykładem jest Opel, który do produkcji modelu Adam Rocks używa 40 narzędzi z drukarki 3D.

6-osobowy zespół pod kierunkiem inż. Saschy Holla drukuje plastikowe narzędzia montażowe, które z pracowni w Russelheim trafiają do fabryk Opla w całej Europie. Narzędzia te, tańsze i szybsze do wykonania, są wykorzystywane w Eisenach przy montażu modelu Adam oraz jego nowej wersji Adam Rocks. To jednak dopiero początek - Opel przewiduje, że stosowanie narzędzi wytworzonych metodą druku trójwymiarowego będzie się upowszechniać.

W przypadku samochodu Adam Rocks fabryka w Eisenach do nanoszenia na boczną szybę logo z nazwą modelu wykorzystuje stanowisko montażowe w postaci specjalnej stałej ramy, wykonanej w technice druku 3D. Element uzyskany na trójwymiarowej drukarce służy też do montażu szyby czołowej. Jest to specjalna prowadnica ułatwiająca proces montażu i poprawiająca jego precyzję. Inne narzędzia z drukarek 3D są używane przy mocowaniu chromowanych nakładek na progi oraz przy montowaniu dachu Swing Top. W Eisenach wykorzystuje się ok. 40 takich przyrządów i stanowisk montażowych.

d1mas1o

Sprzęt ten został zaprojektowany komputerowo jeszcze fazie opracowywania tego modelu. - Ta technika pozwala nam szybo dostosowywać części. Jeżeli zmienia się jakiś element pojazdu, możemy kilkoma kliknięciami zmodyfikować potrzebne narzędzie. Na drukarce 3D można uzyskać praktycznie dowolną formę i kształt. Nie musimy liczyć się z żadnymi ograniczeniami, inaczej niż w wypadku tradycyjnej technologii produkcji - wyjaśnia Holl.

Proces drukowania 3D polega na nakładaniu kolejnych warstw stopionego plastiku o grubości zaledwie 0,25 mm. Wykorzystywane do tego celu tworzywo jest lekkie, mocne i uniwersalne. Puste miejsca i przestrzenie pod zwisającymi fragmentami są automatycznie wypełniane specjalnym materiałem, który jest następnie wypłukiwany w urządzeniu przypominającym zmywarkę do naczyń. - Proces ten można porównać do budowy mostu lub balustrady. Wysokie lub wystające elementy muszą być podwiązane i podparte do czasu, aż wszystko stwardnieje. Wtedy takie wsporniki są usuwane - mówi pracownik Opla.

Narzędzia z drukarek 3D są używane także przy produkcji modelu Insignia i kabrioletu Cascada, będą też stopniowo wprowadzane na liniach montażu pozostałych modeli Opla. Nowa Corsa, Vivaro i Mokka to modele, których montaż z wykorzystaniem narzędzi uzyskanych w technice druku 3D ruszy jeszcze w tym roku w Saragossie.

Źródło: Opel

ll/moto.wp.pl

Ekonomiczne auta w supercenach. Sprawdź najnowsze ogłoszenia!

d1mas1o

Podziel się opinią

Share

d1mas1o

d1mas1o