Odholowanie samochodu: będą nowe przepisy
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad zmianami w prawie o ruchu drogowym, które poszerzą kompetencje służb decydujących o odholowaniu pojazdu. Na specjalne parkingi trafią źle zaparkowane auta już nie tylko z ulicy, ale i z pasa drogowego. Zmienią się też opłaty - informuje "Rzeczpospolita".
Zgodnie z aktualnym prawem samochód można odholować z drogi, gdy został on pozostawiony w miejscu obowiązywania zakazu, a dodatkowo utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu. Z parkingu auto może zniknąć, gdy zaparkujemy na kopercie, nie posiadając odpowiednich uprawnień, albo gdy policja lub straż miejska uzna, że auto zostało porzucone. Niebawem sytuacja ma ulec zmianie, która kierowcom może się nie spodobać.
W myśl założeń MSWiA, nowe prawo umożliwi odholowanie pojazdu nie tylko z jezdni, ale też z całego pasa drogowego, czyli również z chodnika, pobocza, zjazdu, parkingu czy ścieżki rowerowej. Na lawetę trafi również samochód, którego kierowca został przyłapany na prowadzeniu pod wpływem alkoholu lub narkotyków o ile wśród pasażerów nie będzie osoby, która będzie mogła przejąć kierownicę.
Zmienią się również zasady naliczania opłat za odholowanie. Obecnie samorządy uchwalają stałą kwotę, jaką ponieść musi właściciel zabranego pojazdu. Po wprowadzeniu zmian będzie ona mogła być wyższa, jeśli odholowany pojazd ze względu na swój stan lub gabaryty wymagał zastosowania sprzętu innego niż standardowy. Mniej natomiast zapłacą ci kierowcy, którzy odznaczą się refleksem i zdążą pojawić się przy samochodzie jeszcze przed ukończeniem wciągania go na lawetę. Obecnie w takim przypadku i tak trzeba zapłacić pełną stawkę.
Odetchną również samorządy. Nowe prawo ma zwalniać je z obowiązku zawierania umów na polisy OC dla samochodów, których po przywiezieniu przez lawetę na parking nie miał kto odebrać. Dziś każde auto, w przypadku którego stwierdzono przepadek mienia na rzecz miasta czy powiatu, musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie, a często są to wraki, które nie nadają się do jazdy.
Jak informuje „Rzeczpospolita”, zmiany mają wejść w życie jesienią.
Źródło: "Rzeczpospolita", PAP
tb, moto.wp.pl