Trwa ładowanie...

Od 1 grudnia za autostradę zapłacisz aplikacją e-toll. Dla motocyklistów to spore utrudnienie

Od 1 grudnia opłata za autostrady zarządzane przez GDDKiA będzie odbywała się przez e-toll. Znikną bramki i korki, ale system został zaprojektowany tak, że może sprawiać problemy i narażać na kary. Szczególnie jeśli jedzie się motocyklem.

Aplikacja e-toll zamiast bramekAplikacja e-toll zamiast bramekŹródło: WP, fot: Maciej Skrzyński
d40afpy
d40afpy

Nowy sposób opłat wprowadzany jest na dwóch odcinkach autostrad: A2 Konin-Stryków i A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica. Teraz podstawową metodą uiszczania opłat ma być państwowa aplikacja e-TOLL PL (dostępna na systemy Android i iOS). Rozliczaniem systemu zajmie się natomiast Krajowa Agencja Skarbowa.

Nowy system opłat wymaga stale uruchomionej aplikacji (może działać w tle). Choć na bramkach kamery sprawdzają numer rejestracyjny pojazdu, to dodatkowo na telefonie dzięki sygnałowi GPS notowana jest też trasa przejazdu. W praktyce oznacza to potrzebę uruchomienie aplikacji przed wjazdem na płatny odcinek, co dla motocyklistów będzie wiązało się z potrzebą zatrzymania się i obsługi telefonu, jeśli nie zrobili tego przed ruszeniem w trasę.

Dla motocyklistów aplikacja e-toll nie będzie wygodna w obsłudze WP
Dla motocyklistów aplikacja e-toll nie będzie wygodna w obsłudzeŹródło: WP, fot: Tomasz Budzik

Co więcej aplikacja nie tylko sprawdza lokalizację, ale do działania potrzebuje też połączenia z internetem. Problemem może być zatem też utrata sygnału lub rozładowanie się telefonu. W takiej sytuacji kierowca ma 3 dni na uzupełnienie informacji o przejechanym odcinku, inaczej zapłaci karę w wysokości 500 zł.

d40afpy

I tu pojawia się kolejny problem dla motocyklistów. Najlepiej, aby mieli oni telefon w uchwycie przy kierownicy. Inaczej niemożliwym będzie określenie, w którym miejscu aplikacja przestała działać. Co więcej, najlepiej w takiej sytuacji mieć na ekranie właśnie aplikację e-TOLL PL, co ogranicza możliwość korzystania z nawigacji.

Alternatywą jest wykupienie biletu autostradowego przed podróżą. W jego przypadku trzeba podać nie tylko numer rejestracyjny pojazdu, ale też datę i godzinę, od której będzie on ważny przez 48 h. Do tego trzeba wiedzieć, gdzie się wjedzie i zjedzie z autostrady, bo bilet kupowany jest na konkretny odcinek. Wymaga to zatem planowania i pewności, że podróż się odbędzie. Bilet można co prawda zwrócić, ale jest to kolejne utrudnienie.

Jak widać, nowy system nie należy do przyjaznych użytkownikowi, a szczególnie motocyklistom, którzy często mają telefon schowany w kieszeni i dopiero po opuszczeniu autostrady będą mogli sprawdzić, czy wszystko działało poprawnie i odpowiednio naliczono opłatę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d40afpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40afpy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj