Trwa ładowanie...
holderName

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obowiązkowe wyposażenie samochodu
(PAP/Darek Delmanowicz)
holderName

| [

]( http://www.omega-kancelaria.pl/ ) |
| --- | Zmotoryzowani podczas kontaktu z policją zwykle obawiają się mandatu za przekroczenie prędkości. Nic w tym dziwnego, to zdecydowanie najczęściej karane w Polsce wykroczenie. Nie oznacza to jednak, że jedyne. Funkcjonariusz przeprowadzający rutynową kontrolę może skontrolować obowiązkowe wyposażenie samochodu. Za braki również przewidziano mandaty.

holderName

Na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 r, w każdym pojeździe powinna znaleźć się gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. O ile o tej pierwszej pamiętają praktycznie wszyscy zmotoryzowani, ten drugi jest zwykle lekceważony. Trójkąt ostrzegawczy jest niezbędny w razie awarii pojazdu lub wypadku. Ostrzega on innych uczestników ruchu drogowego o zaistniałym na drodze zdarzeniu. Za brak trójkąta ostrzegawczego grozi mandat w wysokości od 20 zł do 500 zł. Niewystawienie go podczas awarii samochodu zagrożone jest mandatem w wysokości 150 zł.

Trójkąt powinien mieć homologację wymaganą przepisami prawa. Gwarantuje ona pewność, że powierzchnia odblaskowa jest wystarczająco duża, by ustawiony na drodze trójkąt został zauważony odpowiednio wcześnie przez innych uczestników ruchu drogowego.

Drugim koniecznym elementem wyposażenia auta, bez którego nie jest możliwe poruszanie się po drodze publicznej, jest gaśnica. W jej przypadku minimalna pojemność powinna wynosić 1 kg, a dodatkowo musi przechodzić coroczne badania techniczne oraz mieć aktualną homologację. Pamiętajmy przy tym, że powinna być ona umieszczona w miejscu łatwo dostępnym. Brak może skutkować karą w wysokości od 20 zł do nawet 500 zł. Policjant może wystawić również mandat jeśli gaśnica samochodowa nie znajduje się w miejscu, w którym ma się do niej łatwy dostęp - np. nie powinna być umieszczona w bagażniku.

* ZOBACZ TARYFIKATOR MANDATÓW I PUNKTÓW KARNYCH * Przepis ten jest ewenementem na europejską skalę i spotyka się z krytyką zmotoryzowanych. Ci argumentują, że użytkowanie współczesnych samochodów nie niesie ze sobą tak wysokiego ryzyka pożaru jak dawniej. Poza tym gaśnica w razie zapalenia się auta najprawdopodobniej nie spełni swojej roli, gdyż jest za mała.

holderName

Inne porady Kancelarii Prawnych Omega, www.omega-kancelaria.pl: Straż miejska lub gminna: kiedy mogą ukarać mandatem?

Na terenie Polski posiadanie apteczki samochodowej nie jest konieczne, jednakże kompletując wyposażenie naszego auta nie powinniśmy o niej zapomnieć. Poruszając się po drogach nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy musieli z niej skorzystać. W dobrze wyposażonej apteczce powinny się znaleźć plastry, bandaże, środek dezynfekujący, opaska uciskowa, rękawiczki ochronne, chusta trójkątna, koc termoizolacyjny, oraz ustnik do sztucznego oddychania.

 (fot. Policja)
((fot. Policja))

Przepisy prawa nie wymagają w Polsce, aby auto wyposażone było w kamizelkę odblaskową. Od 31 sierpnia 2014 obowiązkowe jest jednak noszenie elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym. Awaria samochodu, która wydarzy się w nocy za miastem, naraża więc użytkownika auta na niebezpieczeństwo nie tylko ze strony innych zmotoryzowanych, którzy po prostu mogą nas nie zauważyć, ale też ze strony policji mogącej wystawić nam mandat w wysokości nawet 500 zł.

holderName

Wyposażając nasz samochód nie powinniśmy zapominać o takich elementach jak latarka, żarówka, bezpieczniki (często w skrzynce producent umieszcza kilka zapasowych), koło zapasowe, klucz i podnośnik do kół, czy linka holownicza. Przewożenie tych dodatkowych, niewymaganych prawem, elementów wyposażenia auta pozwoli nam bezpiecznie dotrzeć do zaplanowanego celu.

* ZOBACZ TARYFIKATOR MANDATÓW I PUNKTÓW KARNYCH * Wyruszając za granicę warto również zapoznać się z przepisami Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r. Zgodnie z jej postanowieniami policja drogowa nie ma prawa nakładania mandatu na kierowców aut zagranicznych, wyposażonych zgodnie z wykazem wynikającym z rodzimego prawa o ruchu drogowym, ale niewystarczająco z punktu widzenia kraju, przez który przejeżdżają.

Dla przykładu policja niemiecka nie może karać polskich kierowców za brak apteczki lub jej nieodpowiednie wyposażenie, a w Polsce polska policja kierowców niemieckich aut za brak gaśnicy, która w Niemczech nie jest obligatoryjnym elementem wyposażenia samochodu osobowego.

Omega Kancelarie Prawne

Inne porady Kancelarii Prawnych Omega, www.omega-kancelaria.pl: Straż miejska lub gminna: kiedy mogą ukarać mandatem?

tb/sj/sj

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów