Jazda we mgle nie należy ani do łatwych, ani do przyjemnych. Poza wzmocnieniem koncentracji należy pamiętać o ciążących obowiązkach, których nieprzestrzeganie grozi mandatem.
W pierwszej kolejności przepisy zobowiązują zmotoryzowanych do zachowania szczególnej ostrożności. Chodzi tu o sposób zachowania na drodze polegający na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu postępowania kierowcy do warunków i sytuacji na drodze w stopniu, który umożliwi szybkie reagowanie. W czasie trwania złych warunków atmosferycznych zachowanie szczególnej ostrożności może jednak nie wystarczać, a prowadzący powinni wypełnić także inne ciążące na nim obowiązki.
Kierowca, który prowadzi samochód w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza jest zobowiązany do włączenia świateł mijania lub przeciwmgielnych przednich (bądź obu nich jednocześnie). Poza terenem zabudowanym można dawać krótkie sygnały dźwiękowe w trakcie wyprzedzania czy omijania. Uczestnicy ruchu mają czasem wątpliwości czy i kiedy używać świateł przeciwmgielnych. Ich wątpliwości rozwiewa art. 30 pkt. 3 kodeksu drogowego - korzystanie z takiego oświetlenia jest dozwolone, gdy przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. Jeśli jednak widoczność ulegnie poprawie, to kierowca jest zobowiązany do niezwłocznego wyłączenia tych świateł.
Za zignorowanie środków ostrożności grozi mandat - za niewłączenie wymaganych świateł w czasie złej widoczności można otrzymać 200-złotową karę. Nadgorliwość także nie popłaca - za nadużywanie sygnałów świetlnych lub dźwiękowych grozi mandat w wysokości 100 zł. Karę o tej samej wysokości można otrzymać za używanie tylnych świateł przeciwmgielnych przy normalnej przejrzystości powietrza.
Źródło: korkowo.pl
ll/moto.wp.pl