Trwa ładowanie...
d1efphu

Nowym Nissanem Leafem pojedziesz prawie bez hamulca

Najpopularniejszy obecnie samochód elektryczny, Nissan Leaf, w nowej odsłonie będzie posiadał ciekawą funkcję. Dzięki niej będzie można prowadzić samochód prawie wyłącznie przy pomocy pedału przyspieszenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowym Nissanem Leafem pojedziesz prawie bez hamulca
(Materiały prasowe)
d1efphu

Samochody elektryczne, dzięki posiadaniu jedynie dwóch pedałów, jak jest to w przypadku pojazdów z automatycznymi skrzyniami biegów, wyróżniają się wyższą wygodą prowadzenia. W nowym Leafie standard ten ma być dodatkowo podwyższony. Na środkowej konsoli auta, przed lewarkiem skrzyni biegów, znajdzie się przycisk e-Pedal. Jego uruchomienie sprawi, że pedał przyspieszenia stanie się znacznie bardziej uniwersalny.

W trybie e-Pedal wciśnięcie pedału przyspieszenia będzie powodowało nabieranie prędkości, zmniejszenie stopnia jego użycia sprawi, że samochód będzie zwalniał, a całkowite puszczenie go zatrzyma auto. Producent szacuje, że w 90 proc. przypadków kierowca Leafa będzie mógł używać podczas jazdy wyłącznie pedału przyspieszenia. Hamulec będzie używany wyłącznie do nagłego zatrzymania samochodu.

Zapowiedziany przez Nissana mechanizm będzie działał w oparciu o wykorzystywany od dawna w autach elektrycznych i hybrydach system rekuperacji, czyli wykorzystanie silnika do zamiany energii kinetycznej na elektryczną. W niektórych samochodach kierowca może regulować siłę działania systemu rekuperacji. Jak będzie w Nissanie?

d1efphu

Producent na razie nie podaje szczegółów. Wiadomo tylko tyle, że układ zaprojektowany jest z myślą o gęstym ruchu miejskim. Nissan podaje też, że używając technologii e-Pedal będzie można zatrzymać się na podjeździe pod górę i bez używania hamulca ruszyć bez staczania się ze wzniesienia.

Mamy nadzieję, że system powiązany będzie z układem monitorowania sytuacji na drodze. Dzięki temu mógłby automatycznie dobierać siłę rekuperacji w zależności od sytuacji. Wszystkiego dowiemy się początkiem września, gdy samochód zostanie oficjalnie zaprezentowany.

d1efphu

Podziel się opinią

Share

d1efphu

d1efphu