Trwa ładowanie...
dm3fjqz

Nowe przepisy okiełznały część piratów

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe przepisy okiełznały część piratów
(PAP/Darek Delmanowicz)
dm3fjqz

Polskie drogi należą do najbardziej niebezpiecznych w Unii Europejskiej i trzeba przyznać, że nie jest to jedynie wina niewystarczającej sieci tras ekspresowych i autostrad czy średniego wieku samochodów, którymi się poruszamy. Powodem wielu wypadków jest nierozważne zachowanie i brawurowy styl jazdy. W maju 2015 roku postanowiono walczyć z tymi zjawiskami. W życie weszły nowe przepisy i jak się okazuje, są one skuteczne.

Autorzy zmian założyli, że nie tyle wysokość kary, co jej natychmiastowa dolegliwość jest najlepszym środkiem prewencyjnym. Wprowadzono więc zasadę, zgodnie z którą patrol policji na miejscu odbiera prawo jazdy kierowcy, który w terenie zabudowanym przekroczy dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h lub przewozi o ponad dwóch pasażerów więcej, niż wolno w danym samochodzie osobowym. Jak szybko się okazało, osób, które mimo nowych regulacji drastycznie łamią prawo, jest całkiem sporo.

Ze gromadzonych przez policję od 18 maja br. danych wynika, że w związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, prawo jazdy na 3 miesiące straciło już 9 549 kierowców, a za tzw. „przeludnienie” 153 osoby.

dm3fjqz

Najwięcej praw jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, bo aż 1 622, zatrzymali piratom drogowym stołeczni funkcjonariusze, w województwie świętokrzyskim odnotowano 1 041 takich przypadków, w mazowieckim 854, a w Wielkopolsce 840.

Jak odbiło się to na bezpieczeństwie jazdy? Z danych przytaczanych przez Komendę Główną Policji wynika, że w wakacje 2014 roku miało miejsce 6,6 tys. wypadków, w których zginęło 568 osób, a obrażenia odniosło 8388 osób. W wakacje 2015 roku zanotowano niespełna 5,9 tys. wypadków, w wyniku których śmierć poniosło 485 osób, a rannych zostało 7356 osób.

* Mało znane przepisy, za których złamanie grożą mandaty *

To na tyle widoczne zmniejszenie liczby poszkodowanych, że nie można przypisać jej jedynie otwieraniem nowych dróg. Zmieniło się również nastawienie kierowców, co przyznają sami policjanci. Polacy wolniej jeżdżą w terenie zabudowanym i zwracają większą uwagę na pieszych. Pozytywny efekt na bezpieczeństwo miało także wyeliminowanie z ruchu tych, którzy zagrażają innym.

dm3fjqz

Jeśli osoba, której zatrzymano prawo jazdy, mimo to wsiądzie za kierownicę, okres kary zostanie wydłużony z trzech do sześciu miesięcy. Na takim procederze policja przyłapała 158 osób, a 9 osób zlekceważyło nawet wydłużony termin zatrzymania dokumentu. W nowych realiach prawnych starosta wydaje w stosunku do tych osób decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, co z jednej strony oznacza konieczność wyrobienia prawa jazdy od podstaw, a z drugiej, że dalsze lekceważenie będzie stanowiło przestępstwo z art. 180a Kodeksu karnego.

To samo przestępstwo (art.180 a kk) popełniają także inni kierowcy, którym w drodze decyzji administracyjnej w przeszłości cofnięte zostało uprawnienie do kierowania, a mimo to zdecydowali się kierować pojazdem. Dotychczas zatrzymano aż 3 678 takich osób.

Policjanci przyłapali również 6 914 osoby, które kierowały pojazdami, mimo że nigdy nie posiadały na nie uprawnień. Nowe przepisy wprowadziły nowe możliwości działania wobec kierowców notorycznie kierujących pojazdami mimo braku do tego uprawnień.

dm3fjqz

W myśl nowych regulacji policja może zawnioskować w stosunku do tych osób, na podstawie art. 94 § 3 Kodeksu wykroczeń, o orzeczenie przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. W konsekwencji tego sprawca takiego wykroczenia, ubiegając się w przyszłości o uprawnienie do kierowania pojazdami, będzie mógł je uzyskać dopiero po upływie obowiązującego zakazu, a ten może wynosić nawet trzy lata. Policja w ponad 2,5 tys. przypadków o taki zakaz wnioskowała do sądu.

Polscy kierowcy zmieniają swoje nastawienie do bezpieczeństwa swoich pasażerów i innych użytkowników dróg. Proces ten musi jednak znacznie przyspieszyć, jeśli w 2017 roku rzeczywiście w życie wejdą przepisy, które dadzą pieszym pierwszeństwo już w momencie oczekiwania przed przejściem.

Źródło: Policja
tb, moto.wp.pl

dm3fjqz

Podziel się opinią

Share

dm3fjqz

dm3fjqz