Osoby niepełnosprawne potrzebują wsparcia ze strony społeczeństwa. Dotyczy to między innymi możliwości korzystania z przeznaczonych dla nich i bezpłatnych miejsc parkingowych. Niestety, nie brakuje zupełnie zdrowych osób, które wykorzystują uprawnienia swoich bliskich, by ułatwić sobie życie. Wszystko zmienić ma wprowadzenie nowych kart parkingowych dla niepełnosprawnych. Uprawnienia straci około dwie trzecie osób, które dziś korzystają z kart.
Polacy z pewnością nie należą do najzdrowszych narodów Europy. Liczba 650 tys. kart parkingowych wydanych dla osób niepełnosprawnych wydaje się jednak dosyć wysoka. Radykalnie, bo do ok. 180 tys., zmniejszy się ona po zmianie przepisów dotyczących korzystania z nich oraz wprowadzeniu nowego wzoru karty. Co prawda ministrowie nie wydali jeszcze odpowiednich rozporządzeń, nie zaprezentowano nowego wzoru kart, ani sposobu ich numeracji, ale resort zdrowia uspokaja, że wszystko będzie gotowe na czas. Co zmieni się od 1 lipca 2014 roku?
Przede wszystkim pojawi się nowy wzór karty. Jak deklaruje strona rządowa, będą one powstawały w jednej drukarni - jak banknoty - i mają być odpowiednio zabezpieczone przed podrobieniem. Puste blankiety będą trafiać do urzędów, których zadaniem będzie uzupełnienie danych właściciela karty oraz samochodu, którym się on porusza. Potem całość będzie pokrywana folią z hologramami. Karta będzie wydawana na okres orzeczenia niepełnosprawności, ale czas jej ważności nie może przekroczyć pięciu lat. Uprawnione do otrzymania karty będą osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które mają trudności z poruszaniem się. Ewidencja kart będzie prowadzona w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Obecnie koszt wydania karty to 25 zł. Przewiduje się, że w przypadku nowej ten koszt wzrośnie maksymalnie o 10 zł.
Nowe przepisy mają sprawić, by z kart postojowych dla osób niepełnosprawnych nie korzystali ci, którzy tak naprawdę ich nie potrzebują. Zmotoryzowani, którzy otrzymają nową kartę, będą jednak korzystać z większej liczby miejsc postojowych. Nowelizacja przepisów wymusi na właścicielach parkingów wyznaczenie większej liczby „kopert”. Zgodnie z nowym prawem będzie musiało być co najmniej jedno takie stanowisko, gdy liczba miejsc postojowych wynosi od 6 do 15, dwa stanowiska dla parkingów o 16-40 miejscach, trzy przy 41-100 miejscach oraz 4 proc. liczby stanowisk, jeśli parking posiada więcej niż sto miejsc.
Surowe będą także kary. Ci, którzy bezprawnie będą posługiwać się kartą postojową dla osoby niepełnosprawnej, będzie mogła otrzymać karę w wysokości 2 tys. złotych.
Nowe karty postojowe będą wydawane od 1 lipca 2014 roku. Nieco później, bo 1 września, wejdą w życie przepisy o liczbie wyznaczanych miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych, a 30 listopada ważność stracą obecne karty postojowe. Od 4 stycznia 2016 roku obowiązywał będzie nakaz ewidencjonowania kart i ich posiadaczy w CEPiK-u.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”, TVN Turbo
tb, moto.wp.pl