Aby Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) mogła dobrze wypełniać swoje zadania, niezbędne jest co najmniej dwukrotne zwiększenie liczby inspektorów - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Opolu Główny Inspektor ITD Paweł Usidus.
"Powinniśmy zwiększyć liczbę inspektorów przynajmniej dwukrotnie, chociaż z danych Ministerstwa Transportu wynika, że należałoby zwiększyć ich liczbę o tysiąc. To jest oczywiście nierealne ze względów finansowych, ale na przyszły rok planujemy dwukrotne zwiększenie liczby inspektorów" - oświadczył Usidus. W tej chwili formacja liczy 314 funkcjonariuszy.
Wśród największych zagrożeń, z jakimi walczy inspekcja, Usidus wymienił: przeładowane ciężarówki niszczące polskie drogi, fatalny stan komunikacji miejskiej, oraz nieuczciwą konkurencję i "szarą strefę" w transporcie osób. "Musimy eliminować z rynku tych, którzy są nieuczciwi, by opłacało się być uczciwym, a nie oszukiwać - nie wydając biletów w autobusach, jeżdżąc z nadmierną prędkością, czy +podbierając+ sobie pasażerów z przystanków" - argumentował.
Główny inspektor podkreślił też, że przy polskich drogach za mało jest miejsc wyznaczonych do ważenia ciężarówek, które - jeśli są przeładowane - bardzo niszczą nawierzchnię. Usidus zapowiedział, że obecnie przygotowywane jest ustawowe rozwiązanie tego problemu.
"Każda nowo budowana autostrada, czy modernizowana droga ma mieć zaprojektowane miejsce do kontroli i ważenia, a także odpoczynku dla kierowców" - zaznaczył inspektor.
Dodał, że trwają konsultacje międzyresortowe jaką formę ma przyjąć nowa legislacja. "Będzie to najprawdopodobniej albo rozporządzenie, albo zmiana ustawy. Pracują nad tym prawnicy ministerstwa, mam nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej" - powiedział Usidus.
Inspekcja Transportu Drogowego powołana została ustawą z dnia 6 września 2001r. o transporcie drogowym. Utworzenie tej wyspecjalizowanej służby wynikało z konieczności zapewnienia uczciwej konkurencji w transporcie drogowym, poprawy bezpieczeństwa ruchu i ochrony środowiska.
W pierwszym półroczu 2007 roku ITD przeprowadziła na drogach całego kraju ponad 88 tys. kontroli pojazdów. Inspektorzy nałożyli na przewoźników ponad 15 tys. mandatów i ponad 17 tys. kar administracyjnych. Zatrzymali też prawie 5 tys. dowodów rejestracyjnych. (PAP)