Trwa ładowanie...

Niepełnosprawni kierowcy mają swoje prawa

Niepełnosprawni kierowcy mają swoje prawaŹródło: Materiały prasowe
d3tv4xq
d3tv4xq

Kierowcy o obniżonej sprawności ruchowej mają pewne szczególne uprawnienia, które trzeba respektować. Czy znasz je wszystkie?

Aby nie popełnić błędu należy w pierwszej kolejności umieć rozpoznać pojazd prowadzony przez osobę niepełnosprawną. Kodeks Drogowy wskazuje, że samochód taki powinien być wyposażony w specjalną kartę parkingową umieszczoną za przednią szybą pojazdu w miejscu umożliwiającym jej odczytanie. Kartę wydaje starosta na podstawie orzeczenia wydanego przez specjalistów. W praktyce często jest tak, że osoby posiadające taki dokument dodatkowo naklejają na samochód specjalne naklejki informujące o niepełnosprawności.

Najbardziej znanym uprawnieniem osób niepełnosprawnych jest możliwość skorzystania ze specjalnych miejsc parkingowych, oznaczonych znakami i zastrzeżonych tylko dla osób posiadających kartę parkingową. Zdarzają się niestety zupełnie sprawni kierowcy, którzy naruszają ten przywilej i parkują na zastrzeżonych miejscach. Takie postępowanie jest nie tylko wątpliwe moralnie, ale i nielegalne - kierowca musi liczyć się z karą wynoszącą 500 zł oraz odholowaniem pojazdu na jego koszt.

Choć nie wszyscy sobie z tego zdają sprawę, to osoby o obniżonej sprawności ruchowej mogą, przy zachowaniu szczególnej ostrożności, nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu bądź postoju. Chodzi dokładnie o znaki B-1 "zakaz ruchu w obu kierunkach", B-3 "zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych", B-3a "zakaz wjazdu autobusów", B-4 "zakaz wjazdu motocykli", B-10 "zakaz wjazdu motorowerów", B-35 "zakaz postoju", B-37 "zakaz postoju w dni nieparzyste", B-38 "zakaz postoju w dni parzyste" oraz B-39 "strefa ograniczonego postoju".

Źródło: korkowo.pl

ll/moto.wp.pl

d3tv4xq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tv4xq
Więcej tematów