Trwa ładowanie...

Niedouczeni kierowcy zawodowi?

Niedouczeni kierowcy zawodowi?Źródło: pap
d324rk6
d324rk6

Co dziesiąty kierowca autobusu nie ma pełnych kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu, a wśród kierowców samochodów ciężarowych, którzy prawo jazdy uzyskali w ciągu ostatnich dwóch lat, co szósty - stwierdza NIK.

(fot. Paweł Topolski)
Źródło: (fot. Paweł Topolski)

Kierowcy zawodowi w krajach UE powinni systematycznie doskonalić swoje umiejętności, związane z posługiwaniem się specjalistycznym sprzętem oraz zachowaniem na drogach w warunkach ekstremalnych. Już w lipcu 2003 r. ukazała się dyrektywa w sprawie wstępnej kwalifikacji i okresowego szkolenia kierowców niektórych pojazdów drogowych do przewozu rzeczy lub osób. Jej założenia zostały wprowadzone do ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym.

Policja we współpracy z NIK skontrolowała jesienią 2009 roku 4128 autobusów i 4780 samochodów ciężarowych. Okazało się, że bez wpisu o odbyciu kwalifikacji wstępnej jeździło ponad 9 proc. zobowiązanych do tego kierowców autobusów oraz ponad 17 proc. kierowców samochodów ciężarowych. Szkolenia okresowego nie odbyło ponad 5 proc. kierowców autobusów i blisko 11 proc. kierowców ciężarówek.

d324rk6

W Polsce jest ok. 600-800 tys. kierowców zawodowych, zatrudnionych w 83 tys. firmach przewozowych.

[

]( http://wnp.pl )

d324rk6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d324rk6
Więcej tematów