Trwa ładowanie...
d202ok4
d202ok4

Najzimniejsze miasto w Polsce: - 26 st. C

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d202ok4

W Białymstoku w nocy z wtorku na środę było rekordowo zimno - minus 26 stopni Celsjusza. Przez kolejne dni tak zimno już nie będzie - poinformowało Biuro Prognoz w Białymstoku. Na drogach sytuacja ustabilizowała się.

Zdjęcia Internautów:
Zima nie ustępuje
Dzięki nim zima jest weselsza

Jak informują meteorolodzy, Białystok był minionej nocy najzimniejszym miastem w Polsce. Przy gruncie zanotowano aż minus 33 st. Celsjusza. Zimno było także w Suwałkach, minus 19 st. C.

d202ok4

Po nagłym ataku zimy ustabilizowała się sytuacja na drogach prowadzących do Białegostoku. Tam we wtorek został wstrzymany ruch dla ciężarówek przez Białystok. Ciężarówki stały w wielkich korkach. Samochody ciężarowe mogą już przejeżdżać przez Białystok w tranzycie do wschodniej granicy.

Poprawiła się także sytuacja w mieście, gdzie drogi w większości zostały odśnieżone.

Drogowcy ostrzegają jednak, że na drogach województwa podlaskiego jest bardzo ślisko i należy zachować szczególną ostrożność.

- 18 st. C w Bieszczadach

18 stopni mrozu było rano w Komańczy w Bieszczadach - poinformowała dyżurna stacji meteorologicznej w Lesku.

d202ok4

Rano na Podkarpaciu mroźnie było także w Dynowie - minus 17 stopni Celsjusza poniżej zera, a w Baligrodzie i Stuposianach termometry wskazywały po minus 16 stopni.

W Bieszczadach, gdzie leży od 5 do 20 cm śniegu, odnotowano także nieznaczny wzrost temperatury powietrza wraz z wysokością - w górach jest nieco cieplej niż w dolinach.

Rano na Połoninie Wetlińskiej było 10 stopni mrozu, natomiast w położonych znacznie niżej Ustrzykach Górnych minus 13 stopni. Wzrost temperatury wraz z wysokością, czyli tzw.inwersja sprawia, że z bieszczadzkich połonin widoczność sięga ok. 100 kilometrów.

Jak powiedział na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski stan dróg "nie jest idealny", ale najważniejsze, że udało się udrożnić ruch. "Miasto jest przejezdne, nie ma korków" - mówił Andrzej Karolski z Urzędu Miejskiego. Na drogach w mieście pracuje cały sprzęt do odśnieżania - 27 różnych pojazdów, które głównie udrażniają zatoki autobusowe oraz poszerzają odśnieżone pasy drogowe.

d202ok4

Praca firm, które odśnieżają drogi na zlecenie miasta jest przez magistrat cały czas monitorowana. Prezydent pytany przez dziennikarzy czy na firmy odpowiedzialne za odśnieżanie będą nałożone kary za sytuację jaka miała miejsce na drogach w poniedziałek i wtorek powiedział, że miasto przygląda się i ocenia tę pracę i "przyjdzie czas na konsekwencje", ale na razie - mówił - należy się skupić na działaniach przy odśnieżaniu i nie dopuszczaniu do blokowania ruchu w mieście. Przyznał jednak, że nie rozumie dlaczego jedne ulice w mieście są czarne i mokre, a inne nie, skoro warunki atmosferyczne są wszędzie takie same i powiedział, że oczekiwałby od firm "bardziej skutecznych działań".

Prezydent powiedział też, że "krytycznie" ocenia stan chodników w mieście, który określił jako "zły". Powiedział, że polecił w środę straży miejskiej karanie mandatami administratorów nieodśnieżonych chodników. - Był czas, żeby to uprzątnąć. Nie ma bezpańskich chodników, za każdy ktoś odpowiada - mówił prezydent i dodał, że niektórzy administratorzy "ten czas przespali".

d202ok4

Podziel się opinią

Share

d202ok4

d202ok4