Trwa ładowanie...
d21x8xh

Najszybsza karetka na świecie - Porsche Cayenne S

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najszybsza karetka na świecie - Porsche Cayenne S
d21x8xh

Samochody służb medycznych powinny być w stanie dotrzeć w oka mgnieniu na miejsce tragedii. Wskazane, by większe wyboje lub gruntowe drogi nie powstrzymały pędzących na ratunek lekarzy. Niestety tradycyjny samochód osobowy nie daje takiej gwarancji, zaś toporna terenówka byłaby stanowczo zbyt wolna. Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście auto typu SUV, czyli skrzyżowanie zwykłego pojazdu z dzielnym terenowcem. Taką maszynę ma w swojej ofercie wielu producentów, jednak 385-konne Porsche Cayenne S jak żadne inne auto nadaje się do transportu chorych i rannych.

Pod potężną maską schowano ośmiocylindrowy silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa oraz ze zmiennymi fazami rozrządu. 4,8 litra pojemności zapewnia 385 KM oraz niebagatelne 500 Nm. Dzięki nim wskazówka prędkościomierza mknie to pola oznaczonego liczbą „100” w zaledwie 6,6 sekundy, by znieruchomieć po osiągnięciu 252 km/h!

d21x8xh

Napęd na wszystkie koła uzupełniony o elektroniczne kontrole trakcji wraz z dużym prześwitem dbają, by Porsche bez zmrużenia oka przedarło się przez drogi nieprzejezdne dla zwykłych ambulansów. Blokada centralnego mechanizmu różnicowego wraz z reduktorem umożliwia wspinanie się pod bardzo strome wzniesienia.

Nawet transport wyboistą drogą nie powinien negatywnie odbić się na stanie pacjenta, ponieważ Cayenne stoi na pneumatycznym zawieszeniu, które dostosowuje charakterystykę tłumienia do stanu nawierzchni.

Do tej pory powstało już sześć specjalnych egzemplarzy Cayenne S. Zostały rozdysponowane między różnymi służbami dbającymi o ludzkie zdrowie i życie. Dokładna wartość samochodu nie została podana, jednak z pewnością przekracza 60 000 euro. Jedna z najszybszych karetek na świecie musi jednak swoje kosztować...

WIĘCEJ ZDJĘĆ PORSCHE CAYENNE W GALERII

Łukasz Szewczyk

d21x8xh

Podziel się opinią

Share

d21x8xh

d21x8xh