Trwa ładowanie...
d36j933
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Na stacji benzynowej nie zakupimy alkoholu?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na stacji benzynowej nie zakupimy alkoholu?
(moto.wp.pl)
d36j933

Tragiczny wypadek w Kamieniu Pomorskim wzbudził w części społeczeństwa żądanie zaostrzenia kar dla pijanych kierowców. Reagując na tę falę, premier zapowiedział wprowadzenie od 2015 roku obowiązku posiadania w samochodzie alkomatu. To jednak nie koniec pomysłów rządzących. Projekt przepisów złożony przez grupę senatorów miałby wprowadzić zakaz handlu alkoholem na stacjach benzynowych. - Nie chcemy prohibicji, ale chcemy zwrócić uwagę na profilaktykę i prewencję - mówił senator Kazimierz Jaworski (Polska Razem).

- Chcieliśmy, by teraz, przy uruchomieniu wrażliwości społecznej, rządu i premiera, zwrócić uwagę na to: połączenie stacji paliw, czyli kierowcy z profesjonalną, atrakcyjną reklamą, półkami uginającymi się od kolorowych butelek, nie działa korzystnie na trzeźwość - powiedział Jaworski.
Jak mówił, badania wskazują jednoznacznie, że dostępność alkoholu zwiększa jego spożycie, dlatego senatorowie chcą zwrócić uwagę na profilaktykę i prewencję. - Nie chcemy wprowadzić prohibicji, bo jest to niemożliwe, ale chcemy poważnie podejść do tematu - podkreślił.

Senator nie wyjaśnił jednak, na jakie badania się powołuje, ani tego, jakiej grupy dotyczy zwiększenie spożycia alkoholu. Zakaz handlu alkoholem na stacjach paliw nie sprawi też, że z ulic nagle znikną nietrzeźwi kierowcy. Tych, którzy powodują największe zagrożenie, czyli rozmyślnie wsiadający za kierownicę mimo pełnej świadomości o swoim upojeniu alkoholem, zakaz z pewnością nie powstrzyma. Bez wątpienia sprawi natomiast, że spadną przychody stacji paliw, a to oznacza, że swoją stratę będą one musiały powetować sobie, podwyższając marżę na paliwo. Skutkiem wprowadzenia nowego przepisu byłoby więc podniesienie cen przy dystrybutorach.

d36j933

Zgodnie z prawem Senat może przekazać projekt do Sejmu po przyjęciu w tej sprawie uchwały. Pod projektem, oprócz Jaworskiego, podpisali się również: Jan Rulewski (PO), Włodzimierz Cimoszewicz (Koło Senatorów Niezależnych), Maciej Klima (PiS), Jan Filip Libicki (PO), Rafał Muchacki (PO), Stanisław Iwan (PO), Ryszard Bronisławski (PO), Mieczysław Gil (PiS), Jarosław Obremski (Koło Senatorów Niezależnych), Tadeusz Kopeć (PO).

ll, tb/sj/tb, moto.wp.pl

Wygraj paliwo o wartości 3.000 zł! Kliknij i weź udział w konkursie

d36j933

Podziel się opinią

Share

d36j933

d36j933