Trwa ładowanie...
8 lutego 2016, 12:32

Na czym polega jazda defensywna?

Na czym polega jazda defensywna?Źródło: WP
dd7prug
dd7prug

Jazda defensywna zyskuje coraz większe grono zwolenników, gdyż zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo podróży. Na czym polegają jej zasady?

Jako pierwszy reguły "defensive driving" sformułował Amerykanin Chris Imhoff z National Safety Council. Od 50 lat szkolenia jazdy defensywnej są podstawą edukacji bezpiecznych i odpowiedzialnych kierowców, szczególnie w krajach anglosaskich oraz skandynawskich. W skrócie jazdę defensywną można określić jako świadome unikanie dających się przewidzieć zagrożeń.

Co się kryje pod tym ogólnym pojęciem? Przede wszystkim jazda defensywna oznacza zaplanowane i świadome pokonywanie trasy, z wykluczeniem ryzykownych manewrów, dróg i pór podróży. Kierowca stosujący się do jej reguł wykorzystuje wyuczone zasady i nawyki, przede wszystkim pod kątem unikania dostrzeżonych lub spodziewanych zagrożeń.

- Kluczem do jazdy defensywnej jest świadome maksymalizowanie korzyści z wyuczonych nawyków jazdy bezpiecznej, poprzez dalekosiężną obserwację drogi, wyprzedzające planowanie manewrów oraz konsekwentne wybieranie pozycji na drodze i prędkości w sposób zwiększający bezpieczeństwo. Jednocześnie jest to świadome unikanie manewrów powodujących ryzyko uwikłania się w kolizję bądź otrzymanie mandatu - mówi Radosław Jaskulski ze Skoda Auto Szkoła.

Jak w praktyce stosować się do reguł jazdy defensywnej? Skanujmy wzrokiem drogę i jej otoczenie. Patrzmy jak najdalej do przodu, co pozwoli nam wcześniej zauważyć zagrożenia i zareagować na nie. Kolejnymi punktami są przestrzeganie zasad ruchu drogowego oraz przewidywanie zachowań innych osób na drodze. Niezwykle istotne jest też czytelne komunikowanie swoich zamiarów poprzez używanie kierunkowskazów, świateł "stop" czy gestów.

dd7prug

Źródło: Szkoła Auto Skoda

ll

dd7prug
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd7prug
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj